وزیر خارجه پاکستان: طالبان آماده کاهش خشونت است

۸صبح، کابل: وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده که گروه طالبان آماده کاهش خشونت است. شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در یک پیام ویدیویی که روز پنج شنبه، ۲۶ جدی، از سوی دفترش نشر شده، گفته است: «طالبان به تقاضای کاهش خشونت موافقت کرده‌اند.»

گروه طالبان اما تا کنون به صورت رسمی در این مورد واکنشی نشان نداده است.

با این حال در پیام شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان آمده است:« طالبان برای تقاضای کاهش خشونت ابراز آمادگی کرده‌اند و من فکر می‌کنم این تصمیم باعث برداشتن یک گام به سوی معاهده صلح است. پاکستان در این زمینه مسوولیتی را که به عهده داشت، انجام داده است.»

وزیر خارجه پاکستان اما در مورد چگونگی «کاهش خشونت» جزییات بیشتری ارایه نکرده است. شاه محمود قریشی اما ابراز خوش‌بینی کرده که این اقدام، «گامی در جهت یک توافق‌نامه صلح» باشد. او گفته که تامین صلح در افغانستان به نفع پاکستان نیز است.

از سویی هم خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که این گروه پیشنهاد یک آتش‌بس موقتی هفت تا ده روزه را به نماینده خاص ایالات متحده امریکا سپرده است.

پس از نشر گزارش‌های مبنی بر کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان در روزهای اخیر، دولت افغانستان اما بار دیگر تاکید کرد که برای آغاز گفتگوها، گروه طالبان باید آتش بس کنند.

سلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح نیز امروز پنج‌شنبه در یک نشستی در کابل گفت که کاهش خشونت‌ها برای دولت افغانستان پذیرفتنی نیست و برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی گروه طالبان باید به آتش‌بس تن دهند. او گفت که کاهش خشونت دقیقا مشخص نیست که چه حالتی را در پی می‌آورد.

گفتنی‌ست که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، نیز در سفر اخیرش به کابل و در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی، ابراز امیدواری کرده بود که دور تازه‌‎ی گفتگوهای صلح به کاهش خشونت‌ها و زمینه‌سازی برای انجام گفتگوهای بین‌الافغانی منجر شود.

دکمه بازگشت به بالا