رییس ستاد ارتش پاکستان در کابل: سیاست‌های اشتباه‌آمیز گذشته به سود ما نیست

۸صبح، کابل: جنرال قمرجاوید بجوا، رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان روز سه شنبه (۲۲ جوزا) به کابل آمد و با مقام‌های افغان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 به نقل از خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری، در دیدار رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان با رییس جمهور اشرف غنی در مورد تطبیق و اجرایی شدن «پلان عمل افغانستان- پاکستان برای صلح و همبسته‌گی» مبارزه با تروریسم، مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها و کاهش خشونت‌ها «بحث‌های مفصل صورت گرفت.»

ارگ ابراز امیدواری کرده که با اجرایی شدن این برنامه مشکلاتی که میان افغانستان و پاکستان وجود دارد، حل و مفاد این برنامه از کاغذ در عمل پیاده شود.

چندی قبل محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی برای دیدار با مقام‌های ارشد پاکستانی به اسلام‌آباد سفر کرد. در این سفر، آقای اتمر با مقام‌های ارشد پاکستان درباره‌ی «برنامه‌ی عمل برای صلح و همبسته‌گی» مذاکره کرد.

از سویی هم جنرال باجوه با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور نیز دیدار کرده است. به نقل از خبرنامه‌ی ریاست اجرایی، جنرال باجوه در دیدار با آقای عبدالله تأکید کرد که صلح و ثبات در پاکستان در گرو صلح و ثبات در افغانستان است و کشورش روی اجرایی ساختن «برنامه‌ی عمل افغانستان- پاکستان برای صلح و همبسته‌گی» در همکاری با حکومت افغانستان به صورت جدی کار می‌کند.

به نقل از منبع، باجوه در ادامه‌ی صحبت‌های خود تأکید کرد که پاکستان به حاکمیت ملی افغانستان احترام می‌گذارد و آماده است با استفاده از تمام وسایل سیاسی، نظامی و اقتصادی برای مبارزه با دهشت‌افگنی و وادارساختن طالبان و دیگر گروه‌های مسلح برای مذاکره و صلح استفاده کند.

آقای باجوه همچنان در صحبت‌های خود افزود که «تکرار سیاست‌های اشتباه‌‌آمیز گذشته به نفع هر دو کشور نیست و با در نظر داشت مشترکات دینی- تاریخی فرصت آن رسیده تا با رویکردی نو به قضایا برخورد کنیم.»

رییس اجرایی نیز ابراز امیدواری کرده است که اجرای «برنامه‌ی عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبسته‌گی» بتواند زمینه را برای برداشتن گام‌های عملی در مبارزه با دهشت‌افگنی و اعتمادسازی میان دو کشور فراهم سازد.  عبدالله از «تعهد طرف افغانستان در عملی‌ساختن برنامه اطمینان داد.»

 رییس اجرایی همچنان تأکید کرد که ثبات منطقه‌ای به صلح و ثبات در افغانستان بسته‌گی دارد. به گفته‌ی وی باید از فرصت‌های ایجاد شده برای صلح و ثبات استفاده شود.

رییس اجرایی همچنان تأکید کرد که ادامه‌ی سیاست‌های اشتباه گذشته به نفع دو کشور نیست و باید با همکاری مشترک و تغییر سیاست تاریخ منطقه به شکل مثبت رقم زنیم. رییس اجرایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت که ما نیازمند ارسال پیام واضح و روشن به طالبان و دیگر تروریست‌ها هستیم که خشونت و استفاده از دهش‌افگنی راه حل نیست.

«هر دو طرف همچنان از تلاش‌های صلح به رهبری و مالکیت افغانستان حمایت کردند. طرف پاکستان وعده سپرد که با حکومت افغانستان در سایه‌ی “برنامه‌ی عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبسته‌گی” به صورت همه‌جانبه همکاری کند.»

جنرال بجوا در حالی به کابل سفر کرده که حکومت افغانستان با طالبان آتش‌بس موقت اعلام کرده است. همچنان گروه طالبان، سه روز عید را با حکومت آتش‌بس اعلام کرده است، اما این گروه گفته است که نیروهای خارجی را همچنان هدف قرار می‌دهند.

برخی از رسانه‌ها گزارش داده‌اند که کابل و اسلام‌آباد توافق کرده‌اند که همکاری‌های استخباراتی‌شان را گسترش دهند و فعالیت‌های هراس‌افگنان را در امتداد خط دیورند زیر نظارت گیرند.

به گزارش یک خبرگزاری چینی، افغانستان و پاکستان برای شریک‌سازی اطلاعات استخباراتی، مرکزهای هماهنگی مشترک ایجاد می‌کنند. همچنان مقام‌های افغان و پاکستانی توافق کرده‌اند تا افسران ارتباطی در کابل و اسلام‌آباد جابه‌جا سازند و نیز در امتداد خط دیورند مرکزهای هماهنگی ایجاد کنند.

به گزارش برخی ‌از رسانه‌های چینی، توافق در این باره، پس‌ از نشست رییسان کل عملیات‌های نظامی افغانستان و پاکستان در شهر راولپندی، به‌دست آمده‌ است. رهبری هیأت افغانی را در این نشست، نجیب‌الله علی‌زی به دوش داشته است.

هدف از گماشتن افسران ارتباطی در کابل و اسلام‌آباد و نیز ایجاد مرکز‌های هماهنگی در امتداد خط دیورند، شریک‌ساختن اطلاعات استخباراتی و نظارت از رفت‌وآمد هراس‌افگنان در امتداد این خط گفته شده‌ است.

مرکزهای هماهنگی از اقدامات در برابر هراس‌افگنان در تورخم و چمن ایجاد خواهند شد.

این در حالی است که امریکا و حکومت افغانستان، دولت پاکستان را حامی اصلی طالبان خوانده و همواره از این کشور خواسته‌اند که دست از حمایت تروریستان بردارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن