پاکستان: با سفیر افغانستان بدرفتاری نکرده‌ایم

۸صبح، کابل: وزارت خارجه پاکستان در واکنش به اظهارات وزارت خارجه افغانستان مبنی بر بدرفتاری نظامیان سازمان استخباراتی پاکستان یا «آی‌اس‌آی» با سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، اعلام کرده است که با سفیر افغانستان هیچ نوع بدرفتاری صورت نگرفته است.

در خبرنامه‌ی وزارت خارجه پاکستان که روز سه‌شنبه، چهاردهم عقرب نشر شد، آمده است: «بیانیه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه افغانستان صادر شد را دیدیم و ادعای «بدرفتاری» با سفیر افغانستان را رد می‌کنیم.»

وزارت خارجه افغانستان دو روز پیش در سیزدهم عقرب اعلام کرد که سفیر افغانستان در اسلام‌آباد توسط سازمان استخباراتی نظامی پاکستان یا «آی‌اس‌آی» احضار شده و نظامیان این سازمان با وی «رفتار نامناسب» کرده‌اند. این وزارت هم‌چنان «مراتب شدید اعتراض و نگرانی» خود را به احضار و رفتار نادرست نظامیان «آی‌اس‌آی» با عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد ابراز کرده و این عمل را خلاف موازین و عرف دیپلماتیک خواند.

اما وزارت خارجه پاکستان گفته است که حکومت این کشور برای نماینده‌گان کشورهای دیگر احترام می‌گذارد و توقع دارد که فرستاده‌گان این کشورها خود را با اصول و مقررات دیپلماتیک وفق بدهند.

 این در حالی است که سفارت پاکستان در کابل روز یک‌شنبه خدمات بخش کنسولی خود را متوقف کرده و علت آن را «دلایل امنیتی» خواند. به دنبال آن وزارت خارجه پاکستان از احضار سفیر افغانستان در اسلام‌آباد خبر داد. دلیل این اقدام ارائه توضیحات در مورد آزار و اذیت کارمندان سفارت پاکستان در افغانستنان خوانده شد.

با این حال، وزارت خارجه پاکستان بار دیگر گفته است که دیپلماتان این کشور در افغانستان از چند روز به این سو مورد آزار «سیستماتیک» قرار گرفته‌‍‌اند.

این وزارت هم‌چنان گفته است که نگرانی‌اش در مورد امنیت دیپلماتان پاکستانی را با حکومت افغانستان در میان گذاشته است و از مقام‌های افغان نیز خواسته است که برای تأمین امنیت آن‌ها به صورت فوری اقدام کنند.

پیش‌تر وزارت خارجه افغانستان گفته بود که ادعا در مورد نگرانی‌های امنیتی سفارت پاکستان در کابل را که منجر به بسته شدن بخش کنسولی این سفارت شده است، به گونه جدی بررسی می‌کند. این نهاد گفته بود اطمینان می‌دهد که دولت افغانستان به تأمین مصونیت دیپلماتان پاکستان و دیگر سفارت‌خانه‌ها متعهد است.

احضار سفیر افغانستان در پاکستان توسط آی‌اس‌آی با واکنش‌های گسترده در افغانستان روبه‌رو شده است. مجلس سنا و مجلس‌ نماینده‌گان این اقدام پاکستان را نکوهش کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن