ارتش پاکستان: امریکایی‌ها در افغانستان به دنبال هدف قرار دادن ستیزه‌جویان نبوده‌اند

۸صبح، کابل: بابر افتخار، سخنگوی ارتش پاکستان، در یک نشست خبری گفته که امریکا در افغانستان به دنبال هدف قرار دادن «ستیزه‌جویان» نبوده است.

سخنگوی ارتش پاکستان امروز پنج‌شنبه، ۲۵ حمل، گفته است که فکر نمی‌کند امریکا به دنبال هدف قرار دادن پایگاه‌های «ستیزه‌جویان» بوده باشد.

در همین حال، ارتش امریکا نیز امروز پنج‌شنبه اعلام کرده که این کشور از پاکستان برای ایجاد پایگاه‌ برای حفظ حضور، جمع‌آوری اطلاعات و مبارزه با تروریسم در منطقه درخواستی نکرده است.

سخنگوی ارتش پاکستان در حالی این سخنان را مطرح می‌کند که هفته گذشته عمران خان، نخست‌وزیر پیشین این کشور، در پی آن‌چه او توطیه امریکا می‌خواند، از سوی پارلمان پاکستان سلب صلاحیت شد.

شماری از رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند از جمله دلایلی که خان را به این باور رسانده بود که دولت جو بایدن از او راضی نیست، پاسخ صریح او به تسلط طالبان بر افغانستان و امتناع پاکستان از فراهم کردن پایگاه برای عملیات بیش‌تر در داخل افغانستان است.

از سوی دیگر نیویارک تایمز در آگست ۲۰۲۱ گزارش داده بود که در گفت‌وگو بین مقام‌های امریکایی و پاکستانی، پاکستان در ازای استفاده از یک پایگاه در این کشور، خواستار محدودیت‌های مختلف شده بود و عملاً از امریکایی‌ها خواسته بود هر هدفی را که از سیا یا ارتش می‌خواهد، امضا کند.

گفته می‌شود ویلیام جی. برنز، مدیر آژانس اطلاعات مرکزی سیا، در هفته‌های اخیر یک سفر اعلام نشده به اسلام‌آباد داشته و با رییس ارتش و اداره استخباراتی پاکستان دیدار کرده است.

گفتنی است که لوید جی آستین، وزیر دفاع امریکا، تماس‌های مکرر با قمر جاوید باجوا در مورد دریافت کمک اسلام‌آباد برای عملیات‌های آینده ایالات متحده در افغانستان داشته است.

دکمه بازگشت به بالا