سازمان همکاری اسلامی: «معامله قرن» ترمپ مردود است

 

سازمان همکاری اسلامی که ۵۷ کشور عضو آن هستند، طرح اخیر رییس جمهور امریکا برای صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها را مردود می‌داند.

به گزارش یورونیوز، نشست سران سازمان همکاری اسلامی روز دوشنبه در بندر جده عربستان برگزار شد و شرکت‌کننده‌گان در آن خواستار آن شدند که «اعضای این سازمان در این برنامه مشارکت نکرده و هم‌چنین با دولت امریکا نیز برای اجرای آن همکاری نکنند.»

حساب توییتری این سازمان روز گذشته اعلام کرده بود که اعضای آن در سطح وزرای خارجه تشکیل جلسه خواهند داد تا موضع خود را درباره طرح دونالد ترمپ برای صلح خاورمیانه اعلام کنند.

این در حالی است که دو روز پیش اتحادیه عرب نیز ضمن مردود شمردن معامله قرن اعلام کرد که این طرح «حداقل‌ حقوق و توقعات فلسطینی‌ها را رعایت نمی‌کند.»

هم‌زمان ایران اعلام کرد که عربستان سعودی به مقامات این کشور برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری اسلامی به موقع ویزا نداده و عربستان را محکوم کرد که از موقعیت میزبانی خود سوءاستفاده می‌کند. عربستان تا کنون به این امر واکنشی نشان نداده است.

سازمان همکاری اسلامی،‌ پس از سازمان ملل متحد، بزرگ‌ترین سازمان بین‌دولتی جهان است و جمعیت کشورهای عضو در آن به ۱.۸ میلیارد تن می‌رسد.

بیش‌تر اعضای این سازمان کشورهایی با جمعیت اکثراً مسلمان هستند و ۲۲ کشور اتحادیه عرب نیز از اعضای آن به شمار می‌روند، حال آن‌که این سازمان اعضای غیر‌عرب‌زبان مهمی نظیر ایران، ترکیه و پاکستان نیز دارد.

دکمه بازگشت به بالا