ارگ به شورای نامزدان: طرح حکومت مشارکت ملی خلاف قانون اساسی است

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری در واکنش به اعلام طرح «حکومت مشارکت ملی انتخابات محور» از سوی شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفته است که این طرح در مخالفت صریح با قانون اساسی قرار دارد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، در یک رشته توییتی نوشته است: «در این روزها، برخی شوراها طرح‌هایی را زیر نام «حکومت مشارکت ملی انتخابات محور!؟» عنوان کرده‌اند که در مخالفت صریح با قانون اساسی کشور قرار دارد.»

او تأکید کرده است که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان باید به اراده، تصمیم و جایگاهی را که مردم برای‌شان برگزیده‌اند، احترام قایل شوند.

صدیق صدیقی هم‌چنان گفته است که مردم افغانستان در چارچوب قانون اساسی، اراده خود را به هدف تداوم نظام جمهوری با رفتن پشت صندوق‌های رای‌دهی، تمثیل کرده‌اند و به عقب بر نمی‌گردند.

سخنگوی ریاست جمهوری با اشاره به طرح شورای نامزدان، نوشته است:‌ «مردم افغانستان سزاوار طرح‌های هوایی و میان‌تهی نیست.»

این درحالی است که شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امروز دوشنبه، یازدهم قوس، در یک نشست خبری در کابل رهبران حکومت وحدت ملی را در مدیریت روند صلح و برگزاری انتخابات شفاف ناکام خواند و پیشنهاد کرد که «حکومت مشارکت ملی انتخابات محور» به میان آید.

به باور اعضای این شورا، افغانستان یک کشور چندین ملیتی است و دموکراسی ۵۰ درصد جمع یک در ۲۰ سال گذشته موفق نبوده است

شورای نامزدان اعلام کرده است که این طرح را پس از مشورت با حقوق دانان ترتیب کرده است.

انتخابات ریاست جمهوری که در ششم میزان برگزار شد، تاکنون از نتیجه ابتدایی آن خبری نیست.

 کمیسیون چند بار تقویم انتخاباتی‌اش را در این مورد نقض کرده است. هم‌چنان در روزهای اخیر چند راهپیمایی اعتراضی در کابل ولایت‌ها نیز ضد آن‌چه «تقلب انتخاباتی» گفته می‌شود، راه‌اندازی شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن