به صورت آنلاین تکسی سفارش بدهید

گوشی‌اش زنگ می‌خورد؛ تماسی از محل کارش است و تا چند دقیقه‌ی دیگر باید دفتر برسد. موقعیت مبایل و انترنتش را روشن کرده و از طریق آپلکشن مخصوص به صورت آنلاین تکسی سفارش می‌دهد و حالا منتظر است تا تکسی دم در برسد.

مژگان، آخرین سال دانشگاه را هم با جمعی از دوستانش مسیر خانه تا دانشگاه را با همین تکسی‌های انترنتی رفت و آمد کرده است و حالا گه‌گاهی که به دیدن دوستان یا به محل کارش می‌رود، با استفاده از اپلیکشن، تکسی رزرو می‌کند و با خاطر آسوده به مقصد می‌رسد.

به نظر می‌رسد دل خوشی از تکسی‌های شهری ندارد. می‌گوید: «قبلاً با اطمینان رفت و آمد نمی‌کردم؛ چون بارها پیش آمده بود که با دید جنسیتی تکسی‌ران‌ها به شدت اذیت شده بودم و با ترس و دلهره مسیر را طی می‌کردم. چندین بار از شدت وحشت و دلهره می‌خواستم خودم را از تکسی بیرون پرت کنم. در کنار نداشتن حس امنیت، دقایق زیادی را در هوای به شدت گرم یا سرد منتظر می‌ماندم و معمولاً دیرتر از وقت معین به مقصد می‌رسیدم.»

تکسی می‌رسد، سوار می‌شود و در گرمای یک روز آفتابی با فضای سرد و معطری برمی‌خورد، موتری منظم و پاک و راننده‌ای مودب و خاموش. به مقصد که می‌رسد، کرایه را پرداخته، پیاده می‌‌شود. به نظر می‌رسد سفر خوبی داشته و راضی است. به دفترش که وارد می‌شود به راننده و موتر از طریق اپلکشن امتیاز می‌دهد. بلی، جالب است بدانید شما می‌توانید نظر به میزان رضایت یا نارضایتی‌تان، به راننده و موتر امتیاز دهید.

از چند سال به این سو، چند آژانس خصوصی تکسی‌رانی در کابل آغاز به فعالیت کرده‌اند. این آژانس‌های تکسی، خدمات حمل و نقل مسافران را از طریق اپلیکشن و به صورت آنلاین ارائه می‌کنند. بسیاری از شهروندان برای رفتن به دانشگاه، محل کار و دیگر سفرهای درون‌شهری از این تکسی‌ها استفاده می‌کنند. قبل از سفارش این تکسی‌های انترنتی باید موقعیت جغرافیایی و انترنت مبایل‌تان روشن باشد، تا این که راننده موقعیت دقیق شما را بداند، حالا می‌توانید برای رسیدن به مقصد از طریق اپلیکشن وارد حساب کاربری‌تان شده و تکسی رزرو کنید. جالب این‌جاست که با استفاده از این آپلیکشن، شما می‌توانید مشخصات تکسی و راننده را با استفاده از لینکی که حاوی این جزئیات است با اعضای خانواده یا دوستان‌تان نیز شریک سازید تا از امنیت‌تان آسوده‌خاطر باشند.

قابل ذکر است که کرایه‌ی این تکسی‌ها به اساس کیلومتر پرداخت می‌شود و در پایان سفر، شما می‌توانید به راننده و چگونه‌گی تکسی نیز امتیاز دهید. 

یکی از این شرکت‌های تکسی‌رانی کاویان کب است. بانو شیما بهادری، رییس این آژانس می‌گوید‌: «کاویان گروپ در سال ۲۰۰۸ ایجاد شده است. من معلم بودم، در دوره طالبان بعد از این‌که برای خدمت معلمی به مکتب رفته نتوانستم، در خانه پروسه‌ی خیاطی پیش گرفتم و با ایجاد یک کارخانه‌ی کوچک خیاطی، زنان زیادی که در آن زمان بی‌کار شده بودند، مشغول خیاطی در این کارخانه شدند. بعداً به فکر ایجاد این شرکت شدم.»

به گفته‌ی بانو بهادری، کاویان کبس با شش موتر و هزینه‌ی پنجاه هزار دالر آمریکایی شروع به فعالیت کرده بود. اکنون این شرکت، ۱۵ موتر نوع شورلیت، کرولا و مرسدس دارد و ماهانه در حدود پنج هزار دالر عاید به دست می‌آورد.

به گفته‌ی بانو بهادری در کنار کسانی که از طریق اپلکشن درخواست می‌کنند، مشتری‌های قراردادی هم دارند. بانو نادری در ادامه می‌گوید: «موترهای ما راجستر شده و راننده‌ها همه باسواد و آموزش‌دیده استند و به چند زبان صحبت کرده می‌توانند. موترها مجهز به سیستم گرم‌کن و سردکن است. نظافت و پابند وقت بودن از دیگر سهولت‌هایی است که ما برای مشتریان‌مان در نظر گرفته‌ایم.»

«فعلاً به دلیل مشکلات امنیتی نمی‌توانیم راننده‌ی زن داشته باشیم ولی در برنامه‌ی ما است که راننده‌های خانم هم داشته باشیم و موترهای‌مان را نیز زیاد بسازیم.»

به گفته‌ی حکمت‌الله قوانچ، سخنگوی وزارت ترانسپورت و هوانوردی تا اکنون هفت شرکت تکسی‌رانی در بخش سکتور خصوصی جواز گرفته‌اند و به شکل قانونی در شهر کابل فعالیت می‌کنند.

آقای قوانچ می‌گوید: «۸۰ تا ۹۰ درصد از وسایط ترانسپورتی در کابل و ولایت‌ها در بخش سکتور خصوصی است که شامل شرکت‌ها و اتحادیه‌های ترانسپورتی استند و بعد از طی مراحل اسنادشان جواز گرفته و فعالیت می‌کنند.»

«در دو ماه اخیر کمیسیونی با اشتراک وزارت ترانسپورت، شهرداری کابل، قمندانی امینه‌ی ۱۰۱ آسمایی و ریاست ترافیک ایجاد شده که طبق آن طرزالعملی برای فعالیت وسایط شخصی‌ای که در شهر کابل فعالیت می‌کنند، به میان آمده است. ما به شرکت‌های ترانسپورتی قانونی که جواز دارند هر از گاهی مکتوب می‌فرستیم تا از وسایط که از نورم گذشته و باعث آلوده‌گی هوا می‌شوند، استفاده صورت نگیرد. هم‌چنان به منظور جلوگیری از ازدحام و بی نظمی، در یک ماه اخیر پاک کاری ساحاتی که دست‌فروش‌ها در آن‌جا فعالیت می‌کنند، از طرف شهرداری کابل و ادارات ذی‌دخل صورت گرفته و به دست فروش‌ها جاهای معینی در نظر گرفته خواهد شد.»

وی در ادامه افزود: «در کُل ۷۰۰ شرکت خصوصی و اتحادیه‌های ترانسپورتی باربری و مسافربری در تمام افغانستان وجود دارد، اما همه‌ی آن‌ها معیاری نیستند. در این قسمت بررسی‌ها به صورت جدی جریان دارد تا شرکت‌های خیالی و غیرمعیاری برکنار و به جای آن‌ها شرکت‌های استندرد روی کار شوند.»

به نظر می‌رسد فعالیت این شرکت‌های تاکسی‌رانی در کاهش مشکلات سفرهای درون‌شهری شهروندان مؤثر واقع شده و این شرکت‌ها در کنار جلوگیری از ضیاع وقت، حس امنیت بیشتری برای مسافرین فراهم کرده است.

دکمه بازگشت به بالا