عملیات در هلمند: بازداشت اعضای القاعده یا غیرنظامیان

۸صبح، کابل: مقام‌های محلی در ولایت هلمند می‌گویند که نیروهای امنیتی بر مواضع شبکه‌ی القاعده در ولسوالی گرشک این ولایت یک عملیات ویژه را اجرا کرده‌اند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند روز سه‌شنبه،۲۰ حمل به روزنامه ۸صبح گفت بر اساس معلوماتی که از سوی ارگان‌های امنیتی به دفتر اداره محلی داده شده است، در پی اجرای یک عملیات بر مواضع شبکه القاعده، ملا یاسر و ملا جابر از فرماندهان کلیدی این شبکه کشته شده‌اند و چهار نفر دیگر به شمول دو زن بازداشت گردیده‌اند. این عملیات سه روز پیش در مربوطات ولسوالی گرشک ولایت هلمند انجام شده است. 

اما محمدهاشم الکوزی، سناتور ولایت هلمند در مجلس سنا در صحبت به روزنامه ۸صبح می‌گوید که نیروهای امنیتی در این عملیات غیرنظامیان را بازداشت کرده‌اند. این عضو مجلس سنا گفت که نیروهای امنیتی با بازداشت زنان «اشتباه بزرگ» مرتکب شده‌اند و این کارشان خلاف قانون اساسی و ارزش‌های جامعه‌ی افغانی است. محمدهاشم الکوزی گفت افزون بر بازداشت دو زن که به گفته او، بی‌گناه بوده‌اند، سه غیرنظامی بی‌گناه دیگر نیز بازداشت شده‌اند.

از جانب دیگر، اجرای این عملیات و بازداشت دو زن در آن، با واکنش متعدد روبه‌رو شده است. شماری از باشنده‌گان ولایت هلمند در شهر لشکرگاه مرکز این ولایت در یک تجمع اعتراضی این عمل را محکوم و خواهان آزادی زنان از قید نیروهای امنیتی شده‌اند. این حرکت اعتراضی روز دوشنبه، آغاز شده بود، سناتور ولایت هلمند می‌گوید که تظاهرات مردمی روز سه‌شنبه نیز جریان داشت و در صورتی که به خواست‌های مردم توجه نشود، روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت.

عمر زواک اما می‌گوید که بررسی در مورد چگونه‌گی وقوع این رویداد و ادعاهای مطرح شده در آن جریان دارد و محمد یاسین، والی هلمند تأکید کرده است که باید هر چه زودتر این زنان از بازداشت رها شوند.

پیش‌تر گروه طالبان نیز اعلام کرده بود که این عملیات بر خانه‌ی یک غیرنظامی راه‌اندازی شده است.

عملیات نظامی‌ای که گفته می‌شود بر مواضع شبکه القاعده انجام شده است، با واکنش شماری از چهره‌های سیاسی در کابل نیز روبه‌رو شده‌اند. دفتر حامد کرزی، رییس جمهور پیشین در خبرنامه‌ای گفته است که در عملیات نظامی در منطقه «باباجی» ولایت هلمند افزون بر تلفات غیرنظامیان، به ارزش‌های خانواده‌گی نیز بی‌احترامی شده است و آقای کرزی آن را محکوم می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا