گشایش نمایشگاه کاروان اقتصادی راه لاجورد در هرات

۸صبح‭-  ‬هرات

پنجمین نمایشگاه صنایع داخلی هرات در این ولایت گشایش یافت. امسال اما به مناسبت فعال شدن راه لاجورد، این نمایشگاه عنوان «نمایشگاه کاروان اقتصادی راه لاجورد» را به خود گرفته است.

این نمایشگاه با دست‌کم ۲۱۰ غرفه برای یک هفته در پارک تفریحی ملکیار در مرکز شهر برپا شده است. از این میان، ۷۰ غرفه برای معرفی و به نمایش گذاشتن کالای تولیدی و صنایع دستی بانوان ویژه شده است.

در این نمایشگاه، علاوه بر کالای تولیدی صنعت‌گران هرات، چندین غرفه هم به صاحبان صنایع ولایت‌های قندهار، بلخ و کابل اختصاص داده شده است.

در بیش‌تر غرفه‌ها، صنایع سنگین مانند دستگاه‌های ذوب‌آهن و آهن‌آلات تولید شده در هرات، فرآورده‌های صنایع غذایی، مواد شوینده، قالین‌های دستی و مواد و ابزار طبی به نمایش گذاشته شده است.

با آن‌که هرات به عنوان قلب تپنده‌ی اقتصاد افغانستان خوانده می‌شود اما ظاهراً تا رسیدن به خودکفایی اقتصادی این ولایت، مسیر دور و درازی مانده است.

به باور بازدید کننده‌گان این نمایشگاه، سایه‌ سنگین واردات کالای مختلف و پُرشمار از کشورهای همسایه و منطقه بر تولیدات داخلی در افغانستان و به خصوص هرات در این نمایشگاه حس می‌شود.

این مورد، صدای اعتراض صنعت‌گران و سرمایه‌گذاران داخلی را نیز بلند کرده است.

شریف کریمی از غرفه‌داران این نمایشگاه می‌گوید که به دلیل نبود کنترل بر گمرک‌ها و پایین بودن تعرفه واردات، واردات شمار زیادی از اقلام مشابه تولید داخلی را متأثر کرده است.

سرمایه‌گذاران هراتی به این باورند که دولت با افزایش تعرفه‌ی گمرکی برای واردات کالای خارجی و کاهش تعرفه برای واردات مواد خام، می‌تواند نقش مهمی در حمایت از آنان ایفا کند.

در همین حال، عبدالقیوم رحیمی، والی هرات این ولایت را پیش‌تاز در حوزه‌ صنعت و اقتصاد در افغانستان خواند.

او هم‌چنان از مقام‌ها در مرکز خواهان توجه ویژه به بازرگانان و سرمایه‌گذاران هراتی شد.

والی هرات هم‌چنان به صنعت‌گران وعده سپرد که دولت با برنامه‌های طولانی‌مدت، جلو واردات آسان  کالای مشابه را از کشورهای همسایه خواهد گرفت.

در افتتاح این نمایشگاه، حمدالله محب مشاور امنیت ملی نیز شرکت کرد.

این نخستین بار است که یک مقام بلندپایه حکومتی برای گشایش نمایشگاه در هرات حاضر شده است. مشاور شورای امنیت ملی با شعار تأکید حکومت وحدت ملی بر تقویت زیربناهای اقتصادی به این نمایشگاه حاضر شده است.

او در صحبت‌هایش، بر تقویت زیربناهای اقتصادی تاکید کرد. از دید آقای محب، رابطه بین امنیت و اقتصاد مستقیم است و نهادهای امنیتی باید برای تامین امنیت سرمایه‌گذاران، توجه بیش‌تر به خرج دهند.

 

فساد گمرک‌ها، موریانه‌ی زیربناهای اقتصادی

در حاشیه این نمایشگاه از موجودیت فساد و تاثیر آنان در رکود تولیدات داخلی انتقاد شد.

همین اکنون روازنه کالاهای متفاوت با تناژ بسیار بالا از گمرک اسلام‌قلعه و گمرک هرات به این ولایت غربی وارد و از این مسیر به دیگر ولایت‌های افغانستان فرستاده می‌شود.

اتاق صنایع هرات از وجود فساد گسترده در گمرکات این ولایت نگران است. این اتاق بی‌توجهی دولت نسبت به فساد در این دو اداره‌ی درآمدزا را دلیلی برای «معیوب ماندن اقتصاد کشور» عنوان می‌کند.

توریالی غوثی معاون اتاق صنایع هرات در صحبت با روزنامه ۸صبح، از دولت خواهان برطرف‌کردن چالش‌های فراراه سرمایه‌گذاران و بازرگانان این ولایت است.

به گفته‌ی آقای غوثی، فساد گسترده‌ فعلی در گمرک‌ها سبب شده که چرخ صنعت در هرات نسبت به گذشته آهسته‌تر دوران داشته باشد.

در همین حال، صنعت‌گران هرات از حکومت تقاضاهای دیگری هم دارند: گسترش شهرک صنعتی و فعال شدن فازهای جدید آن.

با این حال، دیده شود که حکومت وحدت ملی که زمان کمی از عمرش باقی مانده، چقدر برای تحقق‌یافتن خواسته‌های صنعت‌گران و بازرگانان هراتی تلاش می‌کند.

 

دکمه بازگشت به بالا