تنها ۲۱ بیمار کووید-۱۹ در بستر؛ کرونا در افغانستان مهار شده است؟

اعجازالحق سامی

وزارت صحت عامه می‌گوید که در همه‌ی شفاخانه‌های کشور ۲۱ بیمار کرونایی بستری‌اند که از این میان، تنها یک تن آن‌ها به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارد. به گفته مسوولان در این وزارت، میزان ابتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر به شش درصد کاهش یافته است و حتا بازشدن مکاتب و دانشگاه‌ها در افزایش آمارها بی‌تاثیر بوده است. این نهاد پس از آزمایش ۵۲۰ دانش‌آموز مشکوک به کرونا، دریافته است که تنها ۱۰ تن از آنان به این ویروس مبتلا بوده‌اند. با این حال، وزارت صحت عامه می‌گوید که نیاز است دانشجویان و دانش‌آموزان افزون بر مراعات کردن نکات صحی،‌ همواره ماسک بپوشند. به گفته مسوولان، با توجه به ثبت تنها ۹۰ بیمار تازه مبتلا به کرونا، هفت مورد فوتی و ۲۲۳ مورد بهبود در یک هفته اخیر،‌ وضعیت کرونا در افغانستان زیر کنترل است و حکومت حتا برای موج دوم احتمالی آن پیش از پیش آماده‌گی دارد.

در روزهایی که خبرهایی از شیوع احتمالی موج دوم ویروس کرونا در کشور به گوش می‌رسد، وزارت صحت عامه می‌گوید که میزان ابتلا به این ویروس در کشور کاهش یافته است. احمدجواد عثمانی، وزیر صحت عامه، روز دوشنبه، چهاردهم، میزان در یک نشست خبری گفت که هرچند شمار مبتلایان کرونا در جریان هفته ۳۵ آن دوباره افزایش یافته بود، اما اکنون و در آستانه هفته ۴۰، این آمارها به حدود شش درصد کاهش یافته است. وی افزود که در جریان یک هفته اخیر، ۹۰ مورد مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت شده است. به گفته سرپرست وزارت صحت عامه، هفت بیمار کووید-۱۹ در جریان یک هفته اخیر جان باخته‌ و ۲۲۳ بیمار دیگر بهبود یافته‌اند.

این وزارت اعلام کرد که در حال حاضر با وجود پنج هزار و ۷۷ مورد فعال ابتلا به کرونا در کشور، تنها ۲۱ بیمار بستری‌اند و از این میان، یک نفر آن‌ها به دستگاه تنفس مصنوعی نیازمند است. آقای عثمانی افزود که هم اکنون یک هزار و ۲۰ دستگاه تنفس مصنوعی در شفاخانه‌های کشور موجود است. وی در ادامه گفت که ۵۰۰ دستگاه تولید آکسیجن توسط یونسکو از چین خریداری شده و این وزارت هم‌چنان ۵۰۰ دستگاه تولید آکسیجن را از سازمان جهانی صحت دریافت کرده است. احمدجواد عثمانی تصریح کرد که ساخت کارخانه تولید آکسیجن در کابل ادامه دارد و قرار است این کارخانه به کمک ترکیه در یکی از شفاخانه‌های کابل به راه انداخته شود. با توجه به این موارد، سرپرست وزارت صحت عامه می‌گوید که حکومت برای مبارزه با موج دوم ویروس کرونا آماده‌گی دارد و از رسانه‌ها خواسته است که ترس شیوع موج کرونا را در میان مردم ایجاد نکنند.

در همین حال، باز شدن درب نهادهای آموزشی در کشور که از نگرانی‌های عمده سکتور صحی در کشور شمرده می‌شد، تاثیر آن‌چنانی بر میزان ابتلا به کرونا نداشته است. سرپرست وزارت صحت عامه گفت که گروه‌های نظارتی در مکاتب و دانشگاه‌های مرکز و ولایت‌ها ایجاد شده‌اند و با توجه به آن، باز شدن درب مکان‌های آموزشی «خطرآفرین» نیست. آقای عثمانی تصریح کرد که در حال حاضر ۵۵ درصد دانش‌آموزان مکاتب خصوصی و ۴۸ درصد شاگردان مکاتب دولتی از ماسک استفاده می‌کنند که این آمار در مکاتب هرات به ۸۰ درصد می‌رسد. در همین حال، وزارت معارف می‌گوید که بر اساس آمار تخمینی، تنها پنج درصد دانش‌آموزان در کابل به ویروس کرونا مبتلا اند.

محمد‌ابراهیم شینواری، معین تعلیمات وزارت معارف، در این نشست خبری گفت که پس از آزمایش ۵۲۰ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در میان دانش‌آموزان، دریافته‌اند که تنها ۱۰ تن از آنان به این ویروس مبتلا شده‌اند.‌

با این وجود، وزارت معارف می‌گوید که با توجه به نبود تعمیرهای معیاری و تراکم نفوس در مکاتب، رعایت فاصله اجتماعی «مشکل» و حتا «ناممکن» است. وی هم‌چنان در ادامه افزود که در حال حاضر ۴۰ درصد مکاتب کشور تعمیر ندارند و دانش‌آموزان در تعمیرهای غیرمعیاری به درس‌های‌شان ادامه داده‌اند. این وزارت تصریح می‌کند که در سال روان، تنها از دانش‌آموزان صنف‌های یازدهم و دوازدهم امتحان سالانه گرفته می‌شود. گفتنی است که امتحان سالانه را سال ۱۴۰۰ می‌گیرند. آمار ابتلای ۱۰ دانش‌آموز به ویروس کرونا در حالی نشر می‌شود که وزارت صحت عامه پیش از این از عواقب ابتلای دانش‌آموزان به کرونا، هشدار داده بود. این وزارت در اواخر ماه اسد هم‌زمان با آغاز درس‌های حضوری مکاتب خصوصی و صنف یازدهم و دوازدهم مکاتب دولتی، گفته بود که اگر یک مورد مثبت ویروس کرونا در مکاتب ثبت شود، در تصمیمش پیرامون باز کردن درب مکاتب تجدید نظر خواهد کرد.

گفتنی است که تاکنون پس از آزمایش ۱۱۲ هزار و ۲۷۸ مورد مشکوک ابتلا به کرونا، ۳۹ هزار و ۴۴۲ مورد مثبت ثبت شده است. از این میان، ۳۲ هزار و ۸۷۹ بیمار کووید-۱۹ بهبود یافته و یک هزار و ۴۶۶ تن دیگر جان باخته‌اند. بدین ترتیب، شمار فعال ابتلا به ویروس کرونا در کشور بر اساس آمارهای رسمی به پنج هزار و ۷۷ مورد می‌رسد. گفتنی است که کابل، هرات، بلخ و کندهار به ترتیب در صدر فهرست مبتلایان به کرونا قرار دارند. آمار کرونا در حالی کاهش می‌یابد که احتمال شیوع موج دوم این ویروس در کشور مطرح شده است. با این حال، آگاهان صحی در کشور پیش از این گفته بودند که با توجه به عملی نشدن درست طرح قرنطین، احتمال شیوع موج دوم کرونا در کشور اندک است. پیش‌تر، وزارت صحت عامه بر اساس یک بررسی تخمینی دریافته بود که حدود ۱۰ میلیون نفر در کشور بیماری کووید-۱۹ را پشت سر گذاشته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن