یک‌ساله‌گی تسلط طالبان؛ «دختران بیشتر منزوی، گرسنه و غمگین هستند»

۸صبح، کابل: در آستانه یک‌ساله‌گی تسلط طالبان بر افغانستان بنیاد حفاظت از کودکان در گزارش جدیدش به وضعیت روحی و سلامت کودکان پرداخته است. در این گزارش آمده که گرسنه‌گی و فقر سبب افزایش کودک‌همسری شده است.

بنیاد حفاظت از کودکان در گزارش جدیدش که روز چهارشنبه، ۱۹ اسد، به نشر رسیده است گفته که از ۸۸ درصد کودکان دختر در سال گذشته برای بهبود وضعیت مالی خانواده درخواست ازدواج شده است.

شماری از کودکان در گفت‌وگو با بنیاد حفاظت از کودکان گفته‌اند که وضعیت بد اقتصادی و‌ نبود غذای کافی سبب افزایش ازدواج کودکان شده است و این امر بر دختران بیشتر از پسران تأثیر می‌گذارد.

۹۷ درصد خانواده‌ها برای تأمین غذای کافی برای فرزندان خود با مشکل مواجه هستند و تقریباً ۸۰ درصد از کودکان گفته‌اند که در ۳۰ روز گذشته، شب‌ها گرسنه به رخت خواب رفته‌اند.

بنیاد حفاظت از کودکان همچنان گفته است که ۲۶ درصد دختران دچار افسرده‌گی شده‌اند، در حالی که در پسران علایم افسرده‌گی ۱۶ درصد بروز کرده است.

در گزارش این نهاد به روایت‌هایی از افول اقتصادی خانواده‌ها و تأثیر آن روی کودکان به‌ویژه دختران نیز پرداخته شده است.

در ادامه این گزارش روایتی از خانواده فقیری آمده است که به دلیل نداشتن پول کرایه، مالک خانه به آنان پیشنهاد خرید یکی از کودکان‌شان را داده است که پس از رد درخواست، این خانواده بیرون رانده شده‌ است.

کریس نیامندی، رییس بنیاد حفاظت از کودکان در افغانستان گفته است: «زنده‌گی برای کودکان در افغانستان وخیم است، یک سال از زمانی که طالبان کنترل را به دست گرفتند. کودکان شب‌ها گرسنه به رخت خواب می‌روند. آن‌ها روز خود را با زحمت در کارخانه‌های خشت‌پزی، جمع‌آوری زباله و نظافت خانه‌ها به‌جای رفتن به مکتب می‌گذرانند.»

در پی تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، فقر به‌گونه بی‌پیشینه افزایش یافته و همزمان محدودیت‌ها بر زنان و دختران تشدید شده است.

دکمه بازگشت به بالا