یک‌ساله‌گی سقوط؛ باهوس: حمایت جهان از زنان افغان بیشتر از هر زمانی دیگر مهم است

۸صبح، کابل: مدیریت اجرایی زنان سازمان ملل متحد در سال‌روز سقوط کشور به دست طالبان با نشر بیانه‌ای گفته است که حمایت جامعه جهانی از حقوق زنان افغان و سرمایه‌گذاری روی خود آنان، بیشتر از هر زمان دیگری مهم است.

این بیانیه که امروز دوشنبه، ۲۴ اسد، نشر شده، به یک سال تسلط طالبان بر افغانستان و برخورد این گروه با زنان پرداخته که بیان‌گر وخامت روزافزون و مستمر وضعیت زنان و دختران افغان بوده است.

سیما باهوس، معاون دبیر کل سازمان ملل و مدیر اجرایی زنان این سازمان، گفته است که در یک سال گذشته زنان افغان با بی‌احترامی فزاینده به حق زنده‌گی آزاد و برابر روبه‌رو بوده‌اند.

خانم باهوس گفته که سیاست‌های نابرابر طالبان در برابر زنان، افغانستان را منزوی کرده و تنها کشوری در جهان است که در آن دختران از رفتن به مکتب محروم شده‌اند.

به باور خانم باهوس، نبود هیچ زنی در کابینه طالبان، حق زنان برای مشارکت سیاسی را حذف و آنان را در معرض انواع مختلفی از خشونت مبتنی بر جنسیت قرار داده است.

مدیر اجرایی زنان سازمان ملل متحد گفته است که بدون مشارکت زنان و دختران در تمام جنبه‌های زنده‌گی عمومی، شانس افغانستان برای دست‌یابی به صلح پایدار، ثبات و توسعه اقتصادی بسیار کم است.

سیما باهوس از طالبان خواسته که اطمینان بدهند که زنان روزنامه‌نگار، مدافعان حقوق‌ بشر و فعالان جامعه مدنی، از آزادی برخوردار هستند و می‌توانند آزادانه، مستقل و بدون ترس از انتقام یا حمله کار کنند.

در بیانیه‌ بخش زنان سازمان ملل متحد همچنان گفته شده که چندین دهه پیشرفت در برابری جنسیتی و حقوق زنان در افغانستان، طی چند ماه از بین رفته است.

گفتنی‌ است که طالبان پس از تسلط‌ شان بر افغانستان، زنان این کشور را با وضع محدودیت‌ها از حق آموزش، کار و آزادی محروم کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا