یک سال پس از ترک افغانستان؛ بایدن برای کسب دوباره محبوبیت‌اش تلاش می‌کند

۱۲ ماه پس از پایان آشفته جنگ ایالات متحده در افغانستان، جو بایدن در صدد احیای محبوبیت‌اش افتاده است.

اسوشیتد پرس روز سه‌شنبه، ۹ آگست، گزارش داده است که وقتی جو بایدن تازه به ریاست جمهوری رسید، رای‌دهنده‌گان امریکایی کارکرد او را به‌خاطر مدیریت اقتصاد و مبارزه در برابر همه‌گیری کرونا ستایش می‌کردند.

خروج آشفته نیروهای ایالات متحده از افغانستان در ماه آگست پارسال، به نظر می‌رسید که آغازی برای نزول جایگاه جو بایدن در اذهان شهروندان امریکا باشد.

روز‌های خروج امریکا از میدان هوایی کابل با صحنه‌های از یک انفجار خونین و کشته شدن ۱۳ سرباز امریکایی و ۱۷۰ تن شهروندان افغانستان همزمان بود.

با نزدیک شدن به یک‌ساله‌گی پایان حضور امریکا در افغانستان، چگونه‌گی خروج امریکا از این کشور یک بار دیگر بر سر زبان‌ها می‌افتد. آن هم در زمانی که بایدن تلاش می‌کند تا ارقام ناامیدکننده نظرسنجی‌ها در مورد نزول جایگاهش را تغییر دهد و اعتماد مردم امریکا را نسبت دولت کنونی پیش از انتخابات میان دوره‌ای در نوامبر جلب کند.

همزمان با این‌که در تابستان سال گذشته، بایدن با پیامدهای خروج امریکا از افغانستان دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد، آمار کوید-۱۹ دوباره افزایش یافت و در پی آن دگرگونی‌هایی در زمینه اقتصادی نیز رونما شد که ناشی از تورم، کمبود نیروی کار و تهاجم روسیه به اوکراین بود. مجموع این عوامل روی محبوبیت بایدن نزد امریکایی‌ها تأثیر منفی گذاشته است.

اسوشیتدپرس گزارش می‌دهد که میزان محبوبیت بایدن در دو نظرسنجی قبل و بعد از خروج امریکا از افغانستان از ۵۹  به ۳۶ درصد تنزیل کرده است.

به‌تازگی با اجرای چند اقدام اقتصادی، اقلیمی و بهداشتی دولت بایدن می‌خواهد میزان محبوبیت‌اش را در میان مردم دوباره افزایش بدهد.

کاخ سفید هنوز جزئیاتی در مورد نحوه برگزاری سالگرد پایان جنگی که منجر به جان باختن بیش از ۲۴۰۰ سرباز آمریکایی و مجروح شدن نزدیک به ۲۱۰۰۰ سرباز دیگر شد، ارایه نکرده است.

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت سنا به خبرنگاران خاطرنشان کرد که در حالی که کشته شدن ظواهری برای جامعه اطلاعاتی یک پیروزی بود، اما نشان می‌دهد که طالبان بار دیگر به القاعده پناه داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا