توقف یک‌هفته‌ای زلمی خلیل‌زاد در کابل

خلیل اسیر

توقف نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان این‌بار در کابل نسبتاً به طول انجامید. زلمی خلیل‌زاد دست‌کم یک ‌هفته در این شهر ته و بالا گشت تا تمامی طرف‌ها را برای گفت‌وگو با طالبان ترغیب کند. او هم‌چنان به بلخ نیز سر زد. محمد محقق، معاون ریاست اجرایی و عطامحمد نور، والی سابق بلخ را در آن‌جا دید. او در سفرهای پیشین خود به این ولایت نرفته بود.

زلمی خلیل‌زاد در نزدهم جوزا وارد کابل شد و ابتدا با محمداشرف غنی دیدار کرد. با حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور، نیز در همان روز دیدار داشت.

نماینده ویژه امریکا به تعقیب آن با مقامات شورای عالی صلح دیدار کرد. با عبدالله عبدالله پس از بازگشت او از سفر لندن، ملاقات کرد.

دیدار با زنان نیز جزء برنامه سفر خلیل‌زاد بود. روز بیست‌ویکم جوزا اعلام شد که او با زنان دیده است.

هم‌چنان زلمی خلیل‌زاد در این مجال با نماینده‌گان سیاسی و دیپلمات‌های کشورهای مختلف از جمله روسیه، چین و هند نیز دیدار داشته است. او در این دیدار ضمن مهم خواندن نقش کشورهای منطقه در پروسه صلح افغانستان، خواستار هم‌آهنگی بین آن‌ها در این زمینه شده است. خلیل‌زاد در نشستی با میزبانی بانک جهانی در کابل نیز شرکت و درباره نقش کشورهای کمک‌کننده در روند صلح صحبت کرده است.

خلیل‌زاد در بدو ورود به کابل اعلام کرد که گفت‌وگوهای صلح وارد مرحله‌ تازه‌ای خواهد شد. او هم‌چنان بر دخیل شدن بیش‌تر افغان‌ها در این گفت‌وگوها تأکید کرد.

 

نشست قطر

زلمی خلیل‌زاد در دیدار با سران حکومت وحدت ملی و مقامات شورای عالی صلح درباره پیش‌رفت‌های گفت‌وگوهای صلح معلومات داده است. یکی از این پیش‌رفت‌ها، اعلام آماده‌گی آلمان برای تسهیل زمینه برگزاری یک نشست بین‌الافغانی در قطر است. خلیل‌زاد ضمن ارایه معلومات در این باره، ابراز امیدواری کرده است که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی هرچه زودتر برگزار شود.

معلومات خلیل‌زاد درباره نشست بین‌الافغانی قطر کلی بوده است؛ به همین دلیل، زمان دقیق برگزاری این نشست تا کنون مشخص نیست. با این حال، وزارت خارجه کشور از نقش آلمان در گفت‌وگوهای صلح استقبال کرده است.

 

تجربه ناروی

زلمی خلیل‌زاد در دیداری که با پیرالبرت، مسوول امور سیاسی و شارژدافیر سفارت ناروی در کابل داشته است، تجربه این کشور را در شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح مؤثر خوانده است. نماینده ویژه امریکا گفته است که ناروی از جمله کشورهایی است که در تسهیل شرایط گفت‌وگو برای حل بحران و هم‌چنان کمک به افغانستان تجربه طولانی دارد. به گفته او، حمایت و تجربه ناروی در تلاش‌ها برای شروع گفت‌وگوها بین افغان‌ها می‌تواند مؤثر باشد.

ناروی در سال ۱۳۹۴ نیز میزبان نشستی میان نماینده‌گان دولت و گروه طالبان بود. ابتکار این نشست را «مجمع اسلو» به دست داشت. به نماینده‌گی از دولت، یک هیأت شش نفری و به نماینده‌گی از طالبان یک هیأت سه نفری در نشست اسلو شرکت کرده بودند.

مجمع اسلو هر سال با همکاری وزارت خارجه ناروی برگزار می‌شود. در اجلاس این مجمع روی منازعات در سطح جهان گفت‌وگو و برای پایان دادن به آن راه حل پیشنهاد می‌شود.

 

زنان و صلح

زلمی خلیل‌زاد در دیدارش با زنان، بر حضور زنان در گفت‌وگوهای صلح تأکید کرده است. او گفته است که سیاست امریکا حمایت از حضور زنان در این گفت‌وگوها است.

پیش از این زنان از آن‌چه ابهام در پروسه صلح خوانده‌اند، شکایت کرده‌اند. آن‌ها گفته‌اند که در جریان جزییات پیش‌رفت‌های صلح قرار ندارند و می‌ترسند که با سرنوشت آن‌ها معامله شود.

گروه طالبان پیش از این گفته‌اند که در چهارچوب دستورات اسلامی به حقوق زنان احترام دارند. این گروه در دوره حاکمیت خود زنان را خانه‌نشین کرده بود.

به صورت کلی، زلمی خلیل‌زاد در هشتمین دور سفرش به کابل گفته است که گفت‌وگوهای صلح به پیش‌رفت‌هایی رسیده است و این گفت‌وگوها وارد فاز تازه‌ای خواهد شد. این در حالی است که حکومت در بیست‌ودوم جوزا اعلام کرد که ۴۹۰ زندانی گروه طالبان را از بند رها کرده است. محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، فرمان رهایی ۸۸۷ زندانی این گروه را در سیزدهم ماه جوزا صادر کرده بود. ریاست جمهوری هدف از رهایی زندانیان طالبان را حسن نیت دولت برای شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی خوانده است.

دور هشتم سفرهای نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در دهم جوزا شروع شد. این دور از سفرهای او برای شانزده روز تا بیست‌وششم همین ماه برنامه‌ریزی شده است. خلیل‌زاد تا کنون به شمول افغانستان به پاکستان، بلجیم و آلمان سفر کرده است. او قرار است پس از افغانستان به امارات متحده عربی و قطر نیز سفر کند.

مأموریت زلمی خلیل‌زاد برای تسهیل زمینه گفت‌وگوهای صلح افغانستان در سنبله پارسال آغاز شد. او تا کنون شش بار با گروه طالبان دیده است. گفته شده است که در پی این دیدارها، دو طرف روی چهارچوب ابتدایی خروج نیروهای خارجی و مبارزه با تروریسم به توافق رسیده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن