پس از شیوع کووید ۱۹ در هر ۳۰ ساعت یک نفر میلیاردر شده است

آکسفام اعلام کرده است که از سال ۲۰۲۰، حدود ۵۷۳ تن به صفوف میلیاردرها پیوسته‌اند و مجموع آن‎ها در سراسر جهان به ۲۶۶۸ تن رسیده است؛ به این معنا که تا کنون در طول همه‌گیری کووید ۱۹ به طور متوسط ​​هر ۳۰ ساعت یک تن میلیاردر شده شده است.

به نقل از سی‎ان‎ان، آکسفام در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که همزمان با شیوع کووید ۱۹، نابرابری فزاینده و افزایش قیمت مواد غذایی می‌تواند ۲۶۳ میلیون تن را در سال جاری به فقر شدید بکشاند و چندین دهه پیشرفت را معکوس کند.

لاو سون، رئیس بخش سیاست و نابرابری در آکسفام در این گزارش می‌گوید: «من هرگز در طول تاریخ چنین رشد چشمگیری در فقر و رشد ثروت در یک لحظه ندیده بودم. این به افراد زیادی صدمه خواهد زد.»

آکسفام گفته است که مصرف‌کننده‌گان در سراسر جهان با افزایش هزینه‎های انرژی و غذا دست‌وپنجه نرم می‌کنند، اما شرکت‌های صنایع و رهبران آن‎ها از افزایش قیمت‎ها سود هنگفتی می‎برند.

میلیاردرها در بخش مواد خوراکی مجموع ثروت خود را به اندازه ۴۵ درصد در دو سال گذشته افزایش داده‌اند. در همین حال، دارایی خالص همتایان آن‌ها در بخش‌های نفت، گاز و زغال‌سنگ پس از تعدیل تورم، از سال ۲۰۲۰ به میزان ۵۳ میلیارد دالر یا ۲۴ درصد افزایش یافت.

بخش فناوری هفت میلیاردر از ۱۰ ثروتمند جهان را دارد؛ افرادی چون ایلان ماسک از تلسا، جف بزوس از آمازون و بیل گیتس از مایکروسافت در این بخش عرض اندام کرده‌اند. آنان پس از تعدیل تورم، در دو سال گذشته ۴۳۶ میلیارد دالر ثروت خود را به ۹۳۴ میلیارد افزایش داده‌اند.

آکسفام برای مقابله با رشد بی‌سابقه نابرابری و کمک به کسانی که با افزایش قیمت‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند، دولت‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد تا از ثروتمندان و شرکت‌ها مالیات بگیرند.

این سازمان خواستار مالیات موقت ۹۰ درصدی بر سود مازاد شرکت‎ها و همچنین مالیات یکباره بر ثروت میلیاردرها است. با این حال، مالیات بر ثروت توسط بسیاری از دولت‌ها پذیرفته نشده و تلاش‌ها برای وضع مالیات بر دارایی خالص ثروتمندان آمریکایی‌ در سال‌های اخیر در کنگره شکست خورده است.

دکمه بازگشت به بالا