یک روز پس از تراژدی کشتار نوزادان؛ مردم به جست‌وجوی جان‌های از دست رفته هستند

ساعت ۹ صبح است و مردم بدون کدام واهمه‌ای به دنبال کار و کاسبی‌شان برآمده‌اند. شماری نیز برای این‌که مشکل صحی دارند، به شفاخانه صد بستر دشت برچی مراجعه کرده‌اند. در این میان شماری در انتظارخانه شفاخانه در نزدیک درب وردی منتظر‌ اند تا وارد شفاخانه‌ شوند. لحظه‌ای نمی‌گذرد که موتری نوع سراچه در نزدیکی شفاخانه بریک می‌زند و مردی جوان با لباس نظامی و وسایل مجهز از موتر پیاده می‌شود. بدون آن‌که توجهی را جلب کند، به طرف شفاخانه حرکت می‌کند. پیش از این‌که در نزدیکی دروازه شفاخانه برسد، «گاد» کلاشنیکوفش را می‌کشد و بر شماری که در پیش درب ورودی شفاخانه‌ منتظر بودند، گلوله‌باری می‌کند. محافظان که مسوول تلاشی مراجعه‌کننده‌گان بودند، پا به فرار می‌گذارند و مهاجم بدون کدام ممانعت داخل شفاخانه می‌شود. این مهاجم پس از ورود به داخل شفاخانه، هر آن‌چه در پیش‌رویش سبز می‌شود، مانند گندم درو می‌کند و خودش را به بخش نسایی ولادی شفاخانه می‌رساند. در این بخش تا رسیدن نیروهای امنیتی با خاطر جمع به تیراندازی‌اش ادامه می‌دهد و شماری از زنانی که تازه ولادت کرده بودند را زیر آتش گلوله می‌گیرد.

هرچند مقام‌های امنیتی شمار این مهاجمان را سه نفر گفته‌اند، اما مردمان محل و شاهدان عینی این رویداد می‌گویند که مهاجم یک نفر بوده و توانسته است بدون کدام ممانعت، وارد شفاخانه شود. این مهاجم در حدود ۵ ساعت با نیروهای امنیتی به درگیری می‌پردازد. نیروهای امنیتی برای‌ این‌که غیرنظامیان گیرمانده در شفاخانه را نجات دهند، با دقت تمام حمله را مهار می‌کنند. نیروهای امنیتی پس از ۵ ساعت درگیری می‌توانند بیش از ۱۰۰ نفر را به شمول سه کارمند داکتران بدون سرحد (MSF) نجات دهند و فرد مهاجم را از پای در‌آورند. سخنگوی وزارت داخله پس از مهار حمله به شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی اعلام می‌کند که ۱۴ تن کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

با این حال یک روز پس از این حمله شماری از باشنده‌گان غرب کابل در جست‌وجوی اعضای خانواده‌های‌شان برآمده‌اند و می‌گویند که در این حمله ناپدید شده‌اند. آنان می‌افزایند که از روز گذشته به این سو تمامی شفاخانه‌های شهر کابل را جست‌وجو کرده‌، اما کدام نشانی از آنان در‌یافت نکرده‌اند.

مهدی یک تن از بازمانده‌گان رویداد روز گذشته است. وی می‌گوید که خواهر زنش از جمله داکتران شفاخانه نسایی ولادی بوده و از دیروز به این سو مفقود است. او می‌افزاید که از دیروز تمامی شفاخانه‌های شهر کابل را جست‌وجو کرده، اما نشانی از خواهر زنش را پیدا نتوانسته است. مهدی تصریح می‌کند که تنها یک جسد در طب عدلی موجود بود، اما به دلیل این‌که زیاد سوخته بوده، هنوز شناسایی نشده است. با این هم او از مسوولان طب عدلی خواستار آزمایش «دی‌ان‌ای» شده، اما آنان گفته‌اند که آزمایش دی‌ان‌ای زمان‌بر است. او گفت: «مسوولان گفتند که اگر دی‌ان‌ای کنیم، مجبوریم آزمایش را به کانادا بفرستیم و در حدود یک ماه زمان می‌برد.»

با این حال او ابراز امیدواری کرد که بتواند نشانه‌ای از خواهر خانمش پیدا کند.

مانند مهدی بی‌بی سکینه نیز در جست‌وجوی گم‌شده‌اش می‌گردد. وی که بغض گلویش را می‌فشرد، به سختی می‌تواند سخن بگوید. خانم سکینه بیان داشت که نواسه‌اش در شفاخانه داکتران بدون سرحد داکتر بوده و در این حمله ناپدید شده است. او با چشمان پراشک افزود که تمامی شفاخانه‌های شهر کابل را جست‌وجو کرده، اما هیچ نشانی از نواسه‌اش یافت نکرده است. او از نیروهای امنیتی انتقاد کرد و گفت که آنان در تأمین امنیت مردم بی‌پروا هستند. به گفته او به دلیل سهل‌انگاری نیروهای امنیتی، تروریست‌ها می‌توانند بدون کدام ممانعت در نقاط امن کامل دست به حملات تروریستی بزنند.

از سوی دیگر در این حمله شماری از نوزدان که تازه متولد شده‌ بودند، به شفاخانه‌های صحت طفل و اتاترک منتقل شده‌اند. شماری از خانواده‌ها اکنون به جست‌وجوی این نوزادان بر‌آمده‌اند. در همین حال رییس شورای صحی شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی می‌گوید که این نوزادان به دلیل این‌که در حمله مهاجم مسلح آسیب نبینند، به شفاخانه‌های اتاترک و صحت طفل انتقال داده شده‌اند. سخی‌داد بشردوست، وکیل گذر ناحیه سیزدهم و رییس شورای صحی شفاخانه ۱۰۰ بستر، گفت که نیروهای امنیتی روز گذشته توانستند ۱۹ نوزاد را از شفاخانه نجات دهند و اکنون در شفاخانه اتاترک بستری‌اند. آقای بشردوست بیان داشت که اکنون خانواده‌های این نوزدان به شفاخانه اتاترک مراجعه کرده‌اند، اما داکتران بدون سرحد تاکنون اجازه تسلیمی نوزادان به خانواده‌های‌شان را نداده‌اند. او تصریح کرد که دوسیه‌های این نوزادان وجود دارد و به زودی آن‌ها به خانواده‌های‌شان تسلیم داده می‌شوند.

از سوی دیگر رییس شورای صحی شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی بیان داشت که اکثر کشته‌‌‌گان این رویداد را زنان تشکیل می‌دهند. او گفت که در حدود ۲۵ زن به شمول یک سرباز در این حادثه کشته و ۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در همین حال وزارت امور داخله، گروه طالبان را مسوول این حمله می‌داند. طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که گروه طالبان زمینه‌ساز خشونت‌ها در افغانستان است و گروه‌های تروریستی دیگر در تبانی با این گروه، حملات تهاجمی‌شان را انجام می‌دهند. او گفت که گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه صلح با امریکا حملاتش در شهرها را افزایش داده است. به گفته آقای آرین در حدود یک هزار و ۴۵۰ تن از افراد ملکی در اثر حملات این گروه کشته‌ شده‌اند. هرچند گمانه‌هایی وجود داشت که با امضای توافق‌نامه صلح، حملات گروه طالبان کاهش خواهد یافت، اما براساس گفته‌های وزارت امور داخله، پس از امضای توافق‌نامه صلح میان طالبان و امریکا، حملات گروه طالبان افزایش چشم‌گیر داشته و این گروه در حدود ۳ هزار و ۷۱۲ حمله را انجام داده‌ است.

با این حال او افزود که در حملات دفاعی نیروهای امنیتی علیه گروه طالبان، تلفات سنگینی بر این گروه وارد شده است. او گفت که پس از هفته کاهش خشونت، در حملات دفاعی نیروهای امنیتی در حدود ۲ هزار و ۱۳۴ طالب کشته و یک هزار و ۶۹۳ طالب دیگر زخمی شده‌اند. این گفته‌‌ها در حالی ابراز می‌شود که گروه طالبان دست داشتن در این حمله را انکار کرده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، در نخستین ساعات حمله بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی، در توییتی نوشت که حمله بر شفاخانه کار این گروه نیست.

دکمه بازگشت به بالا