در روز اول «ثبت‌نام تقویتی» ۷۱۴ نفر نام‌نویسی کرده‌اند

۸صبح، کابل: مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که در روز نخست «ثبت‌نام تقویتی» ۷۱۴ نفر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند.

روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان برای انتخابات ریاست جمهوری در ۳۳ ولایت و روند نام‌نویسی سراسری در ولایت غزنی در ۱۸ جوزا آغاز شد. عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات روز دوشنبه، بیستم جوزا به روزنامه ۸صبح گفت که آمار روز یک‌شنبه (روز دوم نام‌نویسی تقویتی) به کمیسیون مستقل انتخابات نرسیده است اما در روز اول این روند ۱۶۲ زن، ۵۴۸ مرد و ۴ کوچی نام‌نویسی کرده‌اند.

قرار بود که روند نام‌نویسی در ۳۳ ولایت در ۴۵۸ مرکز و در ولایت غزنی در ۲۴۷ مرکز اجرا شود. عبدالعزیز ابراهیمی که گفت که در روز اول روند نام‌نویسی ۳۹۳ مرکز «ثبت‌نام تقویتی» فعال بوده است. از این میان ۶۵ مرکز غیرفعال گزارش شده است که به گفته ابراهیمی، ۱۷مرکز به دلیل انتقال نیافتن مواد حساس و غیرحساس و متباقی به دلایل امنیتی بسته مانده است.

روند نام‌نویسی تقویتی تا ۸ سرطان ادامه دارد. به گفته مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات، شهروندانی که به دلایل مختلف در انتخابات پارلمانی نام‌نویسی نکرده‌اند و یا افرادی که تا ششم میزان سن قانونی (هژده ساله‌گی) را تکمیل خواهند کرد، می‌توانند برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو ثبت نام کنند. هم‌چنان آن عده از شهروندانی که از مهاجرت برگشته‌اند، شناس‌نامه‌های‌شان حریق شده باشد و یا هم حوزه‌های رأی‌دهی‌شان تغییر کرده است نیز می‌توانند در این روند نام‌نویسی کنند تا از حق رأی‌دهی‌شان در انتخابات ریاست جمهوری محروم نشوند.

معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان توضیح داد که مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی به ولسوالی‌های جاغوری و مالستان ولایت غزنی انتقال یافته است. به گفته او، در مراکز دیگر ولایت غزنی به دلیل تظاهرات شماری از باشنده‌گان این ولایت مواد حساس و غیرحساس منتقل نشده است. هم‌زمان با آغاز روند نام‌نویسی در غزنی شماری از باشنده‌گان این ولایت با راه‌ اندازی یک تظاهرات مانع انتقال مواد حساس انتخاباتی شدند. معترضان در غزنی خواهان برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌گان در ولایت غزنی هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری بودند. به تازه‌گی کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که انتخابات پارلمانی غزنی و شورای ولایتی با انتخابات ریاست جمهوری در یک روز برگزار نمی‌شود. هم‌چنان معترضان غزنی نسبت به استخدام کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در غزنی نیز شاکی بودند.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود. در این انتخابات ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند.

Comments are closed.