در آستانه نشست استانبول؛ جنگ در هرات شدت گرفته است

محمدحسین نیک‌خواه

به دنبال حملات طالبان بر مناطق «کمانه» و «موسا‌آباد» در ولسوالی‌های کُهسان و غوریان هرات، دست‌کم ۲۷ نیروی سرحدی ارتش به دست طالبان اسیر و پنج تن دیگر کشته شده‌اند. طالبان ادعا دارند که در این حملات یک کندک و یک تولی نیروهای سرحدی در مناطق کمانه و موساآباد به تصرف آنان در‌آمده است. منابع معتبر مردمی در ولسوالی‌های کهسان و غوریان هرات تأیید می‌کنند که این شمار از نیروهای سرحدی ارتش، در پی دو حمله جداگانه جنگ‌جویان طالبان که نیمه‌های شب انجام شد، اسیر و کشته شده‌اند. به روایت منابع مردمی، شماری از نیروهای امنیتی تاکنون ناپدید هستند. هرچند منابع امنیتی در پیوند به آمار تلفات این رویداد جزییات ارایه نمی‌کنند، اما یک مقام ارشد امنیتی هرات در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌پذیرد که طالبان حملاتی بر مواضع نیروهای امنیتی انجام داده و به نیروهای سرحدی ارتش تلفات وارد شده است. منبع تأکید دارد که جنگ از نیمه‌‌شب تا صبح ادامه داشت و نیروهای تازه‌نفس برای کنترل اوضاع به مناطق کمانه و موسا‌آباد فرستاده شده‌اند. فعالان مدنی هرات باور دارند که در جریان ۱۵ روز اخیر، حملات طالبان در ولسوالی‌ها افزایش چشم‌گیری یافته و این امر پیوند مستقیم با کنفرانس صلح استانبول دارد.

منابع مردمی در هرات از اسیر شدن دست‌کم ۲۷ نیروی سرحدی ارتش و کشته شدن پنج نفر دیگر خبر می‌دهند. بر‌اساس گزارش‌های مردمی، به دنبال حمله طالبان بر تولی موساآباد ولسوالی غوریان هرات، ۱۶ نیروی سرحدی ارتش اسیر و سه تن دیگر کشته شده‌اند. افزون بر این، ۱۱ نیروی سرحدی ارتش در منطقه کمانه ولسوالی کُهسان هرات اسیر، دو نفر کشته، یک نفر زخمی و سه نفر دیگر ناپدید شده‌اند. طالبان به گونه هم‌زمان پنج‌شنبه‌شب، نوزدهم حمل، بر مناطق کمانه و موسا‌آباد حمله کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، می‌گوید که کندک نیروهای ارتش در منطقه کمانه ولسوالی کُهسان از سوی جنگ‌جویان طالبان تصرف شده و در پی آن پنج سرباز کشته و ۱۰ نفر دیگر اسیر شده‌اند. او می‌افزاید که طالبان تولی نیروهای سرحدی در منطقه موسا‌آباد ولسوالی غوریان را نیز به گونه کامل تصرف کرده‌اند. به گفته او، در این حمله هشت سرباز به شمول فرمانده تولی کشته و ۱۱ نفر دیگر به شمول معاون تولی اسیر شده‌اند.

طالبان ادعا دارند که در جریان دو حمله جداگانه بر مناطق کمانه و موسا‌آباد ولسوالی‌های کهسان و غوریان هرات، مقدار زیادی جنگ‌افزار، مهمات، موترهای کلان، تانکر انتقال سوخت و برخی دیگر از تجهیزات نظامی به دست آنان افتاده است.

از جانب دیگر، فعالان مدنی هرات باور دارند که حملات طالبان در جریان دو هفته اخیر افزایش چشم‌گیری داشته و در سوی دیگر میدان نبرد، نیروهای امنیتی کشور نیز حملات خود را بر مواضع طالبان شدت بخشیده‌اند. سیداشرف سادات، از فعالان مدنی هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید مردم امید داشتند که با آغاز فصل بهار، شاهد برقراری صلح و آتش‌بس در کشور باشند، اما با گرم شدن هوا، میدان‌های نبرد داغ شد و نبردها از نظامیان و مردم عادی قربانی می‌گیرد. به باور او، جنگ‌جویان طالبان با حملات پراکنده بر مواضع نیروهای امنیتی در برخی مناطق هرات، تلفاتی را بر این نیروها وارد کرده‌اند و در تازه‌ترین مورد حملات در ولسوالی‌های کهسان و غوریان، تلفات زیادی به دنبال داشت. آقای سادات باور دارد که افزایش حملات طالبان و شدت گرفتن نبرد در ولایت‌های گوناگون کشور، پیوند مستقیم با مذاکرات صلح به ویژه نشست صلح استانبول دارد و طرف‌های درگیر جنگ تلاش دارند تا با افزایش فشار در میدان جنگ، در میز گفت‌وگو امتیاز بیش‌تری کسب کنند.

براساس معلومات منابع مردمی، در جریان ۱۵ روز گذشته حملات طالبان در برخی ولسوالی‌های هرات به شمول شین‌دند، ادرسکن، پشتون‌زرغون، غوریان، کهسان، کشک رباط‌سنگی و برخی مناطق دیگر افزایش چشم‌گیری داشته است. معلومات ساکنان ولسوالی‌های هرات نشان می‌دهد که در روش جدید جنگ طالبان، بیش‌تر حملات در تاریکی شب انجام می‌شود و حملات شبانه طالبان بر مواضع نیروهای امنیتی، تلفات زیادی را به دنبال داشته است.

کُهسان و غوریان از مناطق راهبردی هرات است و با کشور ایران مرز مشترک دارد. ‌مقام‌های امنیتی هرات می‌گویند که به دلیل موقعیت پاسگاه‌های امنیتی و تولی نیروهای سرحدی در نزدیکی مرز مشترک با ایران، حملات هوایی در مناطق مرزی باید با هماهنگی مقام‌های ایرانی انجام شود. یک مقام ارشد امنیتی در هرات بدون افشای نامش، حمله طالبان بر ولسوالی‌های کُهسان و غوریان را تأیید می‌کند، اما از شمار تلفات به جای مانده از آن چیزی نمی‌گوید. به گفته منبع، نیروهای تازه‌نفس به مناطق کمانه و موسا‌آباد فرستاده شده‌اند.

مقام‌های امنیتی هرات پافشاری دارند که طالبان با انجام حملات پراکنده نمی‌توانند به اهداف‌شان دست پیدا کنند و نیروهای امنیتی پاسخ حملات آنان را می‌دهند و نمی‌گذارند ولسوالی‌ها و مناطق ناامن به دست جنگ‌جویان طالبان سقوط کند. چندی پیش نیز به دنبال حملات طالبان بر نیروهای خیزش مردمی در ولسوالی غوریان هرات که زیر اثر ریاست عمومی امنیت ملی هرات است، به این نیروها تلفات سنگین وارد شد. برخی مناطق ولسوالی کهسان نیز گواه حملات طالبان بود.

با این‌همه، باورها بر این است که در آستانه برگزاری نشست صلح استانبول، نبردها میان نیروهای امنیتی و طالبان افزایش یافته و طرف‌های درگیر قصد دارند از طریق افزایش فشار در جنگ، دست بالاتری در مذاکرات صلح داشته باشند.

دکمه بازگشت به بالا