در آستانه فصل سرد؛ وزارت صحت نسبت به وخامت وضعیت کرونایی نگران است

کریمه مرادی

هم‌زمان با نزدیک شدن فصل سرما، آمار ابتلا به کرونا در روزهای اخیر افزایش یافته است. وزارت صحت عامه هرچند وضعیت را «خوب» توصیف می‌کند، اما احتمال می‌دهد که با رسیدن فصل سرما و آلوده‌گی هوا، شمار بیماران کووید-۱۹ بیش‌تر و وضع بیماران کرونایی نیز وخیم‌تر شود. در جریان ۱۰ روز اخیر، دست کم ۸۰۷ واقعه مثبت کرونا ثبت شده است. هم‌چنان ۶۸۲ بیمار کرونایی بهبود یافته‌ و ۳۳ تن دیگر نیز جان باخته‌اند. مسوولان در وزارت صحت عامه می‌گویند که با توجه به میزان مبتلایان کووید-۱۹، هنوز موج اول کرونا سپری نشده ‌است. با این حال این وزارت از آماده‌گی‌ها برای مقابله با موج دوم کرونا خبر می‌دهد و می‌‌گوید که با توجه به تجربه بحران اخیر کرونا، طرح جامعی را در این راستا تهیه کرده ‌است. هر چند باز شدن نهادهای آموزشی در افزایش آمارهای مبتلایان تاثیر چندانی نداشته، اما این وزارت تصریح می‌کند که نیاز است همه دانشجویان و دانش‌آموزان ماسک بپوشند و نکات صحی را رعایت کنند.

آمارهای وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که میزان ابتلا به کرونا در کشور طی روزهای اخیر افزایش یافته است. بر اساس آمار ۱۰ روز اخیر این وزارت، چهار هزار و ۲۶ مورد مشکوک به کرونا آزمایش شده و از این میان، دست‌کم ۸۰۷ مورد مثبت تشخیص شده است. در جریان این دوره، دست‌کم ۳۳ بیمار کرونایی جان‌های‌شان را از دست داده‌اند و ۶۸۲ تن دیگر بهبود یافته‌اند. بدین ترتیب، حد اوسط مبتلایان کرونا در آمارهای روزانه به ۸۰ تن و حد اوسط بهبودیافته‌گان نیز به ۶۸ تن می‌رسد. افزون بر این، دست‌کم سه مورد فوتی برخاسته از کرونا در جریان هر روز ثبت شده است. در میان ولایت‌ها، میزان ابتلا به کرونا در هرات جهش محسوس داشته است. در جریان ۱۰ روز اخیر، ۲۷۰ بیمار کرونایی تازه در این ولایت تشخیص شده است که حد اوسط ۲۷ نفر در هر روز را نشان می‌دهد.

مسوولان در وزارت صحت عامه نیز افزایش موارد ابتلا به کرونا در جریان روزهای اخیر را تایید می‌کنند و از احتمال بدتر شدن وضعیت هشدار می‌دهند. معصومه جعفری، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه به روزنامه ۸صبح گفت که در حال حاضر با توجه به آمار، وضعیت شیوع ویروس کرونا در افغانستان نگران‌کننده نیست، اما احتمال دارد که بیماری‌های فصلی و آلوده‌گی هوا به شیوع بیش‌تر ویروس کرونا بیانجامد. این وزارت تراکم نفوس در خانه‌ها و شیوع ویروس انفلوآنزا را از دیگر عامل در افزایش ویروس کرونا می‌داند و تصریح می‌کند که نیاز است شهروندان به توصیه‌های صحی، از جمله پوشیدن ماسک، متعهد بمانند. بانو جعفری تصریح کرد که افزون بر سایر توصیه‌های صحی، پوشیدن ماسک به تنهایی می‌تواند که از شیوع بیش‌تر آن، به ویژه در فصل سرما جلوگیری کند.

این وزارت هرچند می‌گوید که احتمال موج دوم شیوع ویروس کرونا مطرح است، اما به گفته آنان، افغانستان هنوز از موج اول این ویروس عبور نکرده است. بانو جعفری افزود که هرچند این وزارت درصد ابتلا به کرونا در کشور را تا شش درصد کاهش داده بود، اما این میزان اکنون به ۱۵ تا ۱۷ درصد رسیده است. وی تصریح کرد که اگر میزان ابتلا به کرونا به گونه ثابت تا پنج درصد کاهش یابد، آن‌گاه می‌توان موج اول شیوع ویروس کرونا را پایان یافته خواند. وزارت صحت عامه اما دلیل افزایش آمار مبتلایان در هرات را مسایل فنی می‌داند، زیرا به گفته مسوولان، آزمایش‌ها در این ولایت برای یک هفته بنا بر دلایلی به تاخیر افتاده بود. یک هیأت این وزارت که به رهبری وحید مجروح، معین خدمات صحی وزارت صحت عامه به هرات سفر کرده بود، وضع ابتلا به کرونا در این ولایت را «عادی» خوانده است. مسوولان اما گفته‌اند که وضعیت در برخی از ولایت‌ها، از جمله پروان نگران‌کننده است.

به گفته مسوولان وزارت صحت عامه، باز شدن مکاتب و دانشگاه‌ها تاثیر آن‌چنانی بر میزان ابتلا به کرونا نداشته، اما نیاز است که دانشجویان و دانش‌آموزان هم‌چنان توصیه‌های صحی، به ویژه پوشیدن ماسک را در اولویت‌های شان داشته باشند. با این حال، وزارت صحت عامه از دیر زمانی بدین‌سو برای مبارزه با موج دوم کرونا آماده‌گی گرفته است. معصومه جعفری می‌گوید که یک طرح جامع ارایه خدمات صحی، تجهزات وسایل صحی و گسترش مراکز صحی برای موج دوم کرونا ترتیب شده و مشکلات و کاستی‌هایی که در اول وجود داشت، برطرف شده ‌است. این در حالی است محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و رییس کمیته مبارزه با کرونا پیرامون آماده‌گی برای احتمال موج دوم ویروس این ویروس، گفت که باید «مسوولانه‌تر» و «شفاف» عمل شده و از هر گونه تخطی، فساد و سوء استفاده ها جلوگیری شود.

پیش از این، آگاهان صحی به روزنامه ۸صبح گفته بودند که سرد شدن هوا سبب گسترش ویروس کرونا می‌شود و مسوولان باید برای جلوگیری از شیوع بیش‌تر این ویروس محدودیت اجتماعی تطبیق کنند. وزارت صحت عامه اما به رسانه‌ها گفته است که افغانستان شرایط  تطبیق محدودیت ندارند و آنان قادر نیستند که مانع فعالیت مراکز تعلیمی و کسب‌وکار مردم شوند، زیرا به گفته مسوولان، شرایط فعالیت اجتماعی کشور با سایر کشورها تفاوت دارد. گفتنی است که بر اساس پیش‌بینی آگاهان صحی، شیوع موج دوم کرونا در کشور تصور نمی‌شود، زیرا مردم محدودیت‌ها را به گونه درست مراعات نکرده‌اند و به نوعی بیماری کووید-۱۹ را دانسته یا ندانسته پست سر گذاشته‌اند.

تاکنون ۱۱۹ هزار و ۹۹۴ آزمایش کرونا در کشور انجام شده که از این میان، ۴۰ هزار و ۸۳۳ مورد آن مثبت تشخیص شده است. از میان بیماران کرونایی در کشور، یک‌هزار و ۵۱۴ بیمار جان باخته‌اند و ۳۴ هزار و ۱۲۹ نفر بهبود یافته‌اند. بدین ترتیب، در حال حاضر پنج هزار و ۱۹۰ مورد فعال کرونا در کشور موجود است. این آمار تا دو ماه پیش به چهار هزار نفر کاهش یافته بود. گفتنی است که بر اساس ارزیابی وزارت صحت عامه، حدود ۱۰ میلیون شهروند در کشور تاکنون بیماری کووید-۱۹ را به شکلی سپری کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن