عبدالله عبدلله از مردم خواست که اجازه بازشماری آرا در هفت ولایت را بدهند

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی ثبات‌وهم‌گرایی از هوادارانش در ۷ ولایت کشور خواست که روز یک‌شنبه، بیست‌وچهارم قوس، به کمیسیون مستقل انتخابات اجازه دهند تا روند بازشماری آرا را تکمیل کند.
 
روند بازشماری و تفتیش آرا در هفت ولایت از جمله بدخشان، پنجشیر، بغلان، تخار، فاریاب، سمنگان و جوزجان به دلیل مخالفت هواداران دسته انتخاباتی متوقف شده بود و کمیسیون مستقل انتخابات آن را یکی از دلیل‌های تأخیر اعلام نتایج ابتدایی انتخابات عنوان می‌کند.
 
رییس دسته انتخاباتی ثبات‌وهم‌گرایی که شام امروز در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که این تصمیم توسط شورای رهبری این دسته انتخاباتی و به درخواست کمیسیون شکایات انتخاباتی و به هدف نشان دادن «حسن نیت» گرفته شده است.
 
او تأکید کرد که با این تصمیم می‌خواهد بهانه‌ای برای کمسیون مستقل انتخابات و دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» باقی نگذارد و به این کمیسیون فرصت دهد تا قانون‌ انتخابات و طرزالعمل‌های انتخاباتی را رعایت کند.
 
عبدالله عبدالله هم‌چنان گفت که هرنوع نتیجه انتخابات را که متکی به آرای تقلبی باشد، تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیرد. کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز جمعه، بیست‌ودوم قوس، یک نشست مشورتی را با شرکای انتخاباتی برگزار کرده بود.
 
حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در این نشست از آن‌چه مانع در برابر بازشماری آرا در ۷ ولایت خواند، انتقاد کرد و خواهان همکاری با این نهاد برای اکمال روند بازشماری آرا شد.
 
اما عبدالله عبدالله در سخنانی در نشست خبری شام جمعه ثبات‌وهم‌گرایی تأکید کرد که اجازه دادن به بازشماری آرا در ۷ ولایت عمدتا شمالی، به معنای پذیرش اعتبار ۱۳۷ هزار رای مشکوک، ۱۰۲ هزار رای خارج از زمان و دو هزار و ۴۰۰ محل فاقد اساس بایومتریکی نیست و کمیسیون مستقل انتخابات باید براساس قانون آرای باطل را از دور خارج کند.
 
عبدالله عبدالله هم‌چنان خواهان بازشماری ویژه ۳۰۰ هزار رای جنجالی شد. رییس دسته انتخاباتی ثبات‌وهم‌گرایی، کمیسیون مستقل انتخابات و دسته انتخاباتی دولت‌ساز را به انجام تقلب متهم کرد.
 
او هشدار داد که به حکومت برآمده از تقلب اجازه تشکیل نخواهد داد و با تکیه بر آن‌چه او موضع برحق دسته انتخاباتی‌اش خواند، گفت که استفاده از هر اقدام قانونی و مشروع را برایش «محفوظ» می‌داند.
 
به گفته عبدالله عبدالله، هیچ کسی نباید خواب تقلب را ببیند و فکر کند که کاروان تقلب‌شان بتواند یک «پل» دیگر را بپیماید.
 
او وعده داد که در این راه مصمم است و تا آخر خواهد ایستاد.
 
روند بازشماری آرا که در هجدهم عقرب آغاز شده بود، با مخالفت عبدالله عبدالله و برخی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مواجه شد.
 
کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که این روند را در بیست‌وهفت ولایت تکمیل کرده و نتایج آن آماده اعلام است. اما در هفت ولایت این روند به دلیل اعتراض مردم متوقف شده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن