از یک مقبره در مصر ۵۰ حیوان مومیایی شده کشف شد

از یک مقبره منقش تازه کشف شده در مصر علاوه بر اجساد مومیایی شده انسان، اجساد مومیایی شده ۵۰ حیوان و پرنده به شمول موش، پشک و باز نیز به دست آمده است. گمان شده است که این مقبره با قدمت دو هزار ساله متعلق به یکی از حاکمان دودمان بطلمیوس به نام «توتو» و همسرش بوده است. این مقبره نقاشی شده از یک منطقه صحرایی در نزدیک رود نیل و در حدود ۳۹۰ کیلومتری جنوب قاهر کشف شده است.

از این مقبره اجساد مومیایی شدن یک زن ۳۵ تا ۵۰ ساله و یک کودک ۱۲ تا ۱۴ ساله نیز به دست آمده است. مقامات مصری گفته‌اند که این مقبره یکی از هفت مقبره‌ای است که سال گذشته در این منطقه کشف شده بود. مقامات میراث فرهنگی این کشور زمانی از وجود این مقبره باشکوه مطلع شدند که قاچاقچیان آثار باستانی در حال حفاری غیرقانونی در این منطقه بودند. گفته شده است که پولیس، قاچاقچیان را بازداشت کرده است.

در دیوارهای مقبره تازه کشف شده، تصاویری از مالک این منطقه و شجره‌نامه خانواده او نیز با خط هیروگلیف نقاشی شده است. مصطفی وزیری، دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر، این مقبره را مکانی زیبا و رنگارنگ و کشف آن را یک اتفاق هیجان‌انگیز توصیف کرده است. به گفته او، این مقبره از یک تالار مرکزی و یک اتاق تدفین با دو تابوت سنگی تشکیل شده است.

مقامات مصری ابراز امیدواری کرده‌اند که کشف این مقبره رنگین و منقش به بهبود وضعیت صنعت گردشگری در این کشور کمک کند. این صنعت به دنبال قیام مردمی در مصر و سرنگونی حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱ از رونق باز ماند و گردشگران مجبور به فرار از این کشور شدند.

 

دکمه بازگشت به بالا