جنگلات نورستان، دشت ناور غزنی، درقد تخار و امام‌صاحب کندز به عنوان ساحات محافظت‌شده اعلام شد

۸صبح، کابل: اداره ملی حفاظت محیط زیست می‌گوید که جنگلات نورستان، دشت ولسوالی ناور غزنی، ولسوالی امام‌صاحب کندز و ولسوالی درقد تخار به عنوان «ساحه محافظت‌شده» و «پارک ملی» در کشور شناخته شده است.

قاسم رحیمی، رییس اطلاعات و آگاهی عامه اداره ملی حفاظت محیط زیست روز یک‌شنبه، هژدهم جوزا در گفت‌وگو با ۸صبح گفت که این چهار محل بر اساس ارزش‌های طبیعی و پس از ارزیابی‌ها علمی و فنی به عنوان ساحات محافظت‌شده اعلام شده است.

ولسوالی درقد تخار

وی افزود که ساحات نامبرده به منظور ارزش‌های طبیعی، از جملات حیات وحش و جنگلات آن، زیر «مراقبت‌های ویژه‌» قرار می‌گیرد.

به گفته آقای رحیمی، مراسمی برای امضای اسناد این ساحات در ارگ ریاست جمهوری برگزار می‌شود و قرار است مقامات بلند رتبه حکومتی،‌ از جمله رییس جمهور غنی، در آن اشتراک کنند.

پیش‌تر، حافظ عبدالقیوم، والی نورستان در صفحه فیسبوکش نوشته بود که نورستان به عنوان «پارک ملی» و «ذخیره‌گاه حیات وحش» اعلام می‌شود.

جنگلات نورستان

مسوولان در اداره ملی حفاظت محیط زیست اما تصریح می‌کنند که منظور از حیات وحش، «جان‌داران موجود در آن ولایت» بوده و قرار است مصونیت این جان‌داران از بُعد ارزش‌های طبیعی افزایش ‌یابد.

گفتنی است که ساحات حفاظت شده به ساحه معین جغرافیایی خشکه یا بحر گفته می‌شود که ملکیت عامه بوده و برای حفظ تنوع حیات، میراث‌های طبیعی، فرهنگی، مذهبی، منابع ژنیتیکی و مناظر طبیعی نگه‌داری شود.

ولسوالی امام صاحب کندز

اداره ملی حفاظت محیط زیست پیش از این بندامیر و دره شاه‌فولادی در بامیان، واخان در بدخشان و کول حشمت‌خان در کابل را نیز ساحه محافظت‌شده در کشور اعلام کرده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن