شورای پناهنده‌گان ناروی: ۲۳ میلیون شهروند افغانستان با خطر گرسنه‌گی شدید روبه‌رو اند

۸صبح، کابل: شورای پناهنده‌گان ناروی با نشر گزارشی گفته است، محدودیت‌های مالی که از سوی  غرب از زمان تسلط طالبان بر افغانستان اعمال شده، ۲۳ میلیون شهروند این کشور را با خطر گرسنه‌گی شدید روبه‌رو کرده است‌.

در گزارش شورای پناهنده‌گان ناروی که امروز پنج‌شنبه، ۷دلو انتشار یافته، آمده است که اعمال محدودیت‌ها میلیون‌ها نفر را از دریافت کمک‌های اضطراری محروم می‌کند و تأکید شده است که وضعیت در افغانستان روز به روز بدتر می‌شود.

در این گزارش گفته شده است، در صورتی که وزارت خزانه‌داری امریکا و سایر نهادهای کمک‌کننده اقدام  فوری انجام ندهند تا بانک‌ها بتوانند نقل و انتقالات مالی بشردوستانه را تسهیل کنند، دسترسی میلیون‌ها تن به کمک‌ها غیرممکن خواهد بود.

شورای پناهنده‌گان ناروی گفته است که برای کمک‌رسانی خواستار ۴.۴ میلیارد دالر به نیازمندان در افغانستان شده؛ اما برای انتقال این پول، منتظر تصمیم وزارت خزانه‌داری امریکا است.

این شورا افزوده است: «اگر خزانه‌داری ایالات متحده و سایر مقام‌های مالی غربی به ما اجازه‌ انتقال پول کمک‌شده را ندهند، مجبور خواهیم شد با دست بسته کار کنیم و نخواهیم توانست آن پول را به جوامعی برسانیم که شدیداً به آن نیاز دارند.»

شورای پناهنده‌گان ناروی گفته است، اقداماتی مانند مجوزهای بشردوستانه و معافیت از تحریم‌ها گام‌های مهم است، اما برای کمک‌رسانی کافی نیست.

در گزارش این شورا آمده است که با توجه به سقوط آزاد اقتصاد افغانستان، بانک‌های محلی در آستانه‌ سقوط و کمبود شدید ارز قرار دارند و این امر برداشت پول را دشوار کرده است.

این شورا می‌افزاید: «میلیون‌ها نفر در افغانستان متحمل عواقب غیرقابل تصوری خواهند شد، مگر این ‌که از بانک مرکزی افغانستان برای ازسرگیری فعالیت‌های کلیدی، از جمله خرید و گردش پول، با تدابیر حفاظتی مناسب حمایت شود.»

این شورا رفع انسداد حواله‌های بانکی بین‌المللی را «بسیار حیاتی و فوری» خوانده و تصریح کرده‌ است که محدودیت‌های برداشت وجه نقد نیز توانایی برای کار در کشور را به ‌طور جدی با مشکل مواجه کرده است.

شورای پناهنده‌گان ناروی از امریکا و اتحادیه اروپا خواسته است که امکان انتقال وجوه مورد نیاز به افغانستان را فراهم کنند و نیز به سایر نهادهای کمک‌رسان اجازه دهند تا این وجوه را پس از رسیدن به افغانستان، برداشت کنند.

شورای پناهنده‌گان ناروی یکی از پنج سازمان غیردولتی بین‌المللی است که در شماری از کشورها مصروف کمک‌رسانی در عرصه‌های بهداشت، معارف و عرضه خدمات به نیازمندان است.

دکمه بازگشت به بالا