وزارت خارجه ناروی: طالبان با نماینده‌گان جامعه مدنی افغانستان و کشورهای متحد در اسلو گفت‌وگو می‌کنند

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه ناروی اعلام کرده است که هفته آینده یک هیات طالبان با مقا‌م‌های این کشور و نماینده‌گان جامعه مدنی افغانستان  و «کشورهای متحد» در اسلو گفت‌وگو می‌کند.

وزارت خارجه ناروی امروز جمعه، اول دلو، اعلام کرده است که طالبان با مقام‌های ناوری و تعدادی از «کشورهای متحد» از یک‌شنبه تا سه‌شنبه هفته آینده در اسلو پیرامون وضعیت بشردوستانه و حقوق بشر دیدار و گفت‌وگو می‎کنند؛ اما این کشور مشخص نکرده است که طالبان با کدام متحدان ناروی دیدار خواهند کرد.

در همین حال یک روزنامه نارویژی گفته است که کشورهای متحد ناروی شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ایالات متحده خواهد شد.

آنیکن هویتفلد، وزیر امور خارجه ناروی، گفته است: «ما به‌شدت نگران وضعیت وخیم در افغانستان هستیم؛ جایی که میلیون‌ها تن با یک فاجعه انسانی تمام‌عیار روبه‌رو هستند.»

هویتفلد افزوده است: «برای این‌که بتوانیم به جمعیت غیرنظامی در افغانستان کمک کنیم، ضروری است که هم جامعه بین‌المللی و هم افغان‌های بخش‌های مختلف جامعه با طالبان وارد گفت‌وگو شوند.»

هویتفلد تاکید کرده است که این نشست‌ها «به معنای مشروعیت یا به رسمیت شناخت طالبان نخواهد بود». او افزوده است که این گفت‌وگوها توقعات ما را از طالبان به‌ویژه در مورد «آموزش دختران و حقوق بشر» روشن خواهد کرد.

هویتفلد تصریح کرده که «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه انسانی بدتر منجر شود.»

در همین حال، وزارت خارجه طالبان نیز اعلام کرده است که امیرخان متقی در رأس یک هیأت بلندپایه حکومت سرپرست طالبان، روز شنبه، دوم دلو، به اسلو می‌رود.

دکمه بازگشت به بالا