میانجی‌گری ناروی بین دولت و اپوزیسیون ونزویلا

نماینده‌گان ناروی با نماینده‌گان دولت و اپوزیسیون ونزویلا برای میانجی‌گری بین دو طرف دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. در پی این دیدار، قرار شده است که نماینده‌گان نیکلاس مادور و خوان گوایدو ظرف روزهای آینده در اسلو، پایتخت ناروی، به صورت مستقیم با‌هم گفت‌وگو کنند.

دویچه‌وله به نقل از سایت خبری «تاگس‌شاو» گزارش داده است که تلاش‌های دیپلماتیک ناروی در رابطه با بحران سیاسی ونزویلا موفقیت نسبی به همراه داشته است. بنا بر این گزارش، خوان گوایدو، رییس جمهور خودخوانده ونزویلا، اعلام کرده است که نماینده‌گانی برای مذاکره به اسلو خواهد فرستاد. او گفته است: «این نماینده‌گان هم با دولت ناروی و هم با نماینده‌گان رژیم گفت‌وگو خواهند کرد.»

گوایدو در عین حال تأکید کرده است که حاضر به مشارکت در «گفت‌وگوهای بی‌حاصل» نیست و نسبت به تلاش‌های فریبکارانه دولت مادورو هشدار داده است. خوان گوایدو اعلام کرده است که رهبری هیأت نماینده‌گی اپوزیسیون بر عهده استالین گونزالس، معاون رییس پارلمان ونزویلا و هم‌چنین خراردو بلاید، شهردار پیشین کاراکاس خواهد بود.

مادورو نیز خورخه آرازا، وزیر امور خارجه این کشور و هم‌چنین هکتور رودریگز، والی میراندا را به ناروی اعزام خواهد کرد.

دویچه‌وله گفته است که هفته پیش نیز نماینده‌گان دولت و اپوزیسیون ونزویلا به ناروی سفر کرده بودند، اما دیداری با یک‌دیگر نداشتند.

با این حال، خوان گوایدو گفته است که این مذاکرات تنها یک نتیجه می‌تواند داشته باشد و آن کناره‌گیری مادورو از قدرت و برگزاری انتخابات جدید است.

امریکا پیشنهاد اخیر دولت مادورو برای برگزاری انتخابات جدید پارلمانی را رد کرده است. در بیانیه وزارت امور خارجه امریکا آمده است: «نظارت بر یک انتخابات آزاد را نمی‌توان به دست یک فرد مستبد سپرد.»

افزون بر آن دولت امریکا از حکومت ونزویلا درخواست کرده است که همه زندانیان سیاسی و از جمله سیاست‌مدار ارشد اپوزیسیون ادگار زامبرانو را آزاد کند. گفته می‌شود که در ونزویلا ۸۰۰ زندانی سیاسی وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا