ناروی برای میزبانی از گفت‌وگوهای صلح افغانستان اعلام آماده‌گی کرد

۸صبح، کابل: کیجل‌تورمود پیترسن، سفیر ناروی در کابل، در دیداری که امروز چهارشنبه، نهم اسد، با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، در قصر سپیدار داشته است، از آماده‌گی کشورش برای میزبانی از گفت‌وگوهای صلح افغانستان خبر داده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی در یک نامه خبری نوشته است که عبدالله عبدالله با کیجل‌تورمود پیترسن امروز چهارشنبه در قصر سپیدار دیدار کرد.

رییس اجرایی در این دیدار از کمک‌های ناروی برای افغانستان و تلاش‌های این کشور برای برقراری صلح در افغانستان قدردانی کرده است.

طبق این نامه خبری، کیجل‌تورمود پیترسن به رییس اجرایی حکومت وحدت ملی اطمینان داده است که کمک‌های ناروی به افغانستان ادامه می‌یابد.

این دیپلمات ناروی هم‌چنان گفته است که کشورش آماده است از گفت‌وگوهای صلح افغانستان میزبانی کند.

او ابراز امیدواری کرده است که صلح و ثبات هرچه زودتر در افغانستان برقرار شود و این کشور بتواند در سایه امنیت به توسعه و رفاه دست یابد.

پیش از این، آلمان، ازبکستان، اندونزیا و چین نیز از آماده‌گی خود برای میزبانی گفت‌وگوهای صلح اعلام آماده‌گی کرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در ماه جوزای امسال در دیداری با یک دپیلمات ناروی در کابل گفته بود که ناروی از جمله کشورهایی است که در تسهیل شرایط گفت‌وگوهای صلح برای حل بحران افغانستان تجربه طولانی دارد. به گفته او، استفاده از این تجربه در شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بسیار مؤثر است.

ناروی در سال ۱۳۹۴ نیز میزبان نشستی میان نماینده‌گان دولت و گروه طالبان بود. ابتکار این نشست را «مجمع اسلو» به دست داشت. به نماینده‌گی از دولت، یک هیأت شش نفری و به نماینده‌گی از طالبان یک هیأت سه نفری در نشست اسلو شرکت کرده بودند.

مجمع اسلو هر سال با همکاری وزارت خارجه ناروی برگزار می‌شود. در اجلاس این مجمع روی منازعات در سطح جهان گفت‌وگو و برای پایان دادن به آن راه حل پیشنهاد می‌شود.

وزارت دولت در امور صلح در پنجم اسد اعلام کرده بود که گفت‌وگوهای صلح بین دولت و طالبان تا دو هفته دیگر آغاز می‌شود؛ خبری که توسط گروه طالبان تکذیب شد.

این وزارت هم‌چنان گفته بود که رایزنی‌ها برای تشکیل یک هیأت گفت‌وگوکننده ۱۵ نفری در جریان است و این هیأت به زودی تشکیل خواهد شد.

پیش‌بینی شده است در صورت توافق روی شروع گفت‌وگوهای صلح بین دولت و طالبان، ناروی یا آلمان دو کشوری است که یکی از آن‌ها از این گفت‌وگوها میزبانی خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا