معصوم ستانکزی رای تایید نگرفت

معصوم ستانکزی، نامزد پیشنهادی رییس‌جمهور برای احراز کرسی وزارت دفاع، با رای عدم اعتماد توسط مجلس نمایندگان رد شد.
آقای ستانکزی روز شنبه، سیزدهم سرطان، برنامه‌ کاری خود را به مجلس نمایندگان ارایه کرد اما موفق نشد تا اکثریت آرای اعضای این مجلس را به‌دست بیاورد. در جلسه روز شنبه، ۲۱۳ تن از اعضای مجلس نمایندگان حضور داشتند و آقای ستانکزی باید برای احراز کرسی وزارت دفاع، ۱۰۷ رای تایید به‌دست می‌آورد. اما از مجموع ۲۱۳ تن از نمایندگان حاضر در مجلس، تنها هشتاد‌و‌چهار عضو مجلس معصوم ستانکزی را مورد تایید قرار داده و یک‌صد‌و‌چهار نماینده دیگر وی را رد کردند. هم‌چنین هفت تن از نمایندگان حاضر در مجلس به آقای ستانکزی رای سفید و هجده تن هم رای باطل دادند.
عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان، پس از اعلام نتیجه آرای اعضای مجلس، از رییس‌جمهور خواست تا فرد دیگری را برای احراز کرسی وزارت دفاع به‌منظور کسب رای اعتماد به این مجلس معرفی کند. وی گفت:‌ »محمد معصوم ستانکزی با کسب هشتاد‌و‌چهار رای تایید، نتوانست مورد تایید مجلس نمایندگان قرار بگیرد. به این اساس از جناب رییس‌جمهور افغانستان خواهش می‌کنیم تا به اسرع وقت کس دیگری را به صفت کاندیدوزیر وزارت محترم دفاع ملی به‌خاطر کسب رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی کند.»
معصوم ستانکزی با ارایه برنامه کاری خود، برخلاف اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان مورد پرسش نمایندگان قرار نگرفت. هرچند تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان می‌خواستند تا در مورد برنامه کاری آقای ستانکزی از وی پرسش‌هایی مطرح کنند، اما تعداد دیگری از اعضای مجلس با طرح پرسش از آقای ستانکزی مخالفت کردند. این مساله در مجلس به رای گذاشته شد و بیشتر اعضای مجلس با طرح سوالات از نامزدوزیر وزارت دفاع مخالفت کردند.
به‌نظر می‌رسید که پرسش‌های اصلی برخی از نمایندگان مجلس از معصوم ستانکزی، در مورد فعالیتش در شورای عالی صلح بوده باشد. در جریان رای‌گیری که توسط برخی از تلویزیون‌ها به‌صورت زنده نشر می‌شد، یکی از نمایندگان مجلس از اعضای هیات اداری انتقاد کرد و گفت که وی در مورد استاد ربانی از معصوم ستانکزی سوال داشت. آقای ستانکزی پیش از این‌که به وزارت دفاع معرفی شود، رییس دارالانشای شورای عالی صلح بود. آقای ستانکزی زمانی که برهان‌الدین ربانی، رییس پیشین این شورا توسط یک پیام‌آور صلح در منزلش ترور شد نیز حضور داشت.
معصوم ستانکزی روز چهارشنبه گذشته توسط معاون دوم رییس‌جمهور به اعضای مجلس نمایندگان معرفی شد. آقای ستانکزی پیش از آن نیز جهت معرفی به مجلس نمایندگان، به این مجلس رفته بود اما حمله چند مهاجم مسلح به ساختمان شورای ملی، برنامه معرفی وی را لغو کرد.
آقای ستانکزی، روز شنبه زمانی‌که برنامه کاری خود را برای وزارت دفاع به اعضای مجلس نمایندگان شرح می‌داد، گفت که اوضاع امنیتی روبه وخامت گراییده است و شورشیان برای کسب قدرت به فعالیت‌های مسلحانه خود گسترش داده‌اند. او تاکید کرد که شورشیان برای رسیدن به اهداف خود از تاکتیک‌های مختلفی استفاده کرده و حتا از غیرنظامیان به‌عنوان سپر استفاده می‌کنند. معصوم ستانکزی هم‌چنین گفت که طولانی شدن روند انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی سال گذشته، خروج نیروهای بین‌المللی از کشور و عملیات نظامی نیروهای پاکستان در وزیرستان شمالی نیز باعث شده تا میزان خشونت‌ها در افغانستان افزایش یابد. وی گفت که با راه‌اندازی عملیات نظامی نیروهای پاکستانی در وزیرستان شمالی، بیشتر تروریستان خارجی وارد افغانستان شده‌‌اند. آقای ستانکزی گفت فعالیت شبکه‌های تروریستی در افغانستان گسترش یافته و این شبکه‌ها مربوط به کشورهای پاکستان، چین و عرب هستند. وی افزود: «برای شما هویداست که امروز نیروهای امنیتی بار سنگین و جنگ همه کشورهای منطقه را علیه تروریزم بین‌المللی بدوش می‌کشند. امروز در جبهات جنگ در نقاط مختلف کشور شبکه‌های تروریستی که مربوط کشورهای آسیای مرکزی، چین، پاکستان، کشورهای عربی و غیره هستند، تمام‌شان در قریه‌های افغانستان علیه حاکمیت ملی افغانستان جنگ می‌کنند. به این خاطر است که این وظیفه تمام کشورهای منطقه است که تدابیر مشترک در این رابطه بگیرند.»
معصوم ستانکزی هم‌چنین گفت در صورتی‌که او مورد تایید اعضای مجلس نمایندگان قرار بگیرد، دست به اصلاحات گسترده در اردوی ملی خواهد زد. به‌گفته‌ او، اردوی ملی نیاز به اصلاحات گسترده دارد.
معصوم ستانکزی پس از ماه‌ها بحث و گفتگو میان رییس‌جمهور و رییس اجرایی، در ماه ثور توسط اشرف‌غنی برای احراز کرسی وزارت دفاع معرفی شد. آقای ستانکزی چند روز پس از نامزد شدن به پست وزارت دفاع، به‌عنوان سرپرست به این وزارت آغاز به کار کرد.
پیش از آقای ستانکزی، جنرال شیرمحمد کریمی به‌عنوان نامزد پست وزارت دفاع به مجلس نمایندگان معرفی شده بود. آقای کریمی نیز موفق به کسب رای اعتماد از مجلس نمایندگان نشد. جنرال افضل لودین هم برای احراز کرسی وزارت دفاع معرفی شده بود اما او به‌دنبال جنجال میان رییس‌جمهور و رییس اجرایی، از نامزدی به پست وزارت دفاع انصراف داد.
با ناکامی معصوم ستانکزی برای کسب رای اعتماد مجلس نمایندگان، هنوز معلوم نیست که چه کسی و چه زمانی برای کرسی این وزارت توسط رهبران حکومت وحدت ملی معرفی خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن