کوچی‌ها در ولسوالی ناهور غزنی بر خانه‌های مردم ادعای ملکیت و بر باشنده‌گان محل گلوله‌باری کرده‌اند

۸صبح، غزنی: برخی از باشنده‌گان روستاهای خوات، یخشی و میربچه، از مربوطات ولسوالی ناهور ولایت غزنی، از ظلم کوچی‌ها در همکاری با طالبان شکایت دارند.

به گفته منابع مردمی در این ولسوالی، هجوم کوچی‌ها به مناطق مرکزی، زنده‌گی را برای مردم تلخ کرده است.

علی‌رضا، یکی از باشنده‌گان روستای یخشی ناهور، می‌گوید: «در این روزها کوچی‌ها با هزار‌ان رمه خود در ولسوالی ناهور، خوات، هجوم آورده و زمین‌های علفچر مردم هزاره را که مخارج زنده‌گی سالانه‌شان از آن طریق تامین می‌شد، به تصرف خودشان در‌آورده‌اند.»

به گفته باشنده‌گان محل، روز گذشته به دلیل این‌که کوچی‌ها رمه‌های خویش را بالای زمین‌های زراعتی مردم می‌چرانند، بین ده‌نشینان منطقه یخشی و کوچی‌ها جنجال و نزاع شده است.

دشت گوله، یکی دیگر از مناطق زراعتی مردم ناهور است که این روزهای شاهد هجوم گسترده کوچی‌ها است.

علی‌عسکر، از باشنده‌گان این منطقه است که در صحبت با ۸صبح از پیش‌روی «کوچی‌های مسلح» به سوی زمین‌های زراعتی‌ مردم و زورگویی آن‌ها ابراز نگرانی می‌کند.

از سوی دیگر، برخی از باشنده‌گان ولسوالی ناهور می‌گویند که کوچی‌ها از سوی طالبان همراهی می‌شوند و آن‌ها از باشنده‌های چندین روستا در این ولسوالی خواسته‌اند تا هرچه زودتر خانه‌های‌شان را ترک کنند. همچنان گفته‌اند که یک پنجم عواید ۴۰ سال گذشته این زمین‌ها را نیز به کوچی‌ها بپردازند. به گفته مردم محل، آن‌ها ادعای ملکیت کرده‌اند.

علاوه بر این، منابع محلی می‌گویند که در برخی از روستاها کوچی‌ها دست به سلاح برده و بر مردم شلیک کرده‌اند که در نتیجه چندین باشنده محل زخمی شده‌اند. به گفته منابع مردمی، کوچی‌های مسلح در این ولسوالی دست به سرکوب، خشونت و کشتار مردم زده و مردم محل را وادار به کوچ اجباری کرده‌اند.

یکی از باشنده‌های محل با حفظ هویتش می‌گوید: «در قریه‌های قاش عمران و بخارا مستقیم بر مردم شلیک کرده و خانواده‌ها را ضرب‌الاجل داده‌اند که قریه‌های‌شان را ترک کنند. در اثر شلیک بر مردم محل، در قریه قاش عمران پنج نفر و در قریه بخارا یک نفر زخمی شده‌اند.»

این سخنان در حالی ابراز می‌شود که چندی پیش مهدی راسخ، عضو مجلس نماینده‌گان پیشین، نیز از غضب زمین‌ها و علفچر‌های مردم بهسود و غزنی توسط کوچی‌ها سخن گفته بود.
از سویی هم وضعیت مشابه در برخی روستاهای ولسوالی مالستان و جاغوری ولایت غزنی نیز ادامه دارد. هرچند باشنده‌گان محل، چندین بار برای حل این چالش به مقام‌های محلی طالبان در این ولسوالی‌ها مراجعه کرده‌اند، اما طالبان علاقه‌ای برای دور کردن کوچی‌ها از ساحه ندارند و به باور ده‌نشینان، طالبان برعکس عمل کرده و کوچی‌ها جسورتر شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا