هفته نوبل با اعلام نام برنده جایزه نوبل پزشکی آغاز می‌شود

دویچه‌وله گزارش داده است که با اعلام نام برنده جایزه نوبل پزشکی دوشنبه، هفتم اکتبر، هفته نوبل آغاز می‌شود. پس از ساعت یازده‌ونیم صبح به وقت اروپای مرکزی انستیتوت کارولینسکا در استکهلم نام برنده امسال در رشته فیزیولوژی یا پزشکی را اعلام خواهد کرد. تا پایان هفته روشن خواهد شد که برنده‌گان نوبل فزیک، کیمیا، ادبیات و صلح چه کسانی هستند. سرانجام در دوشنبه هفته پس از آن با اعلام نام برنده جایزه نوبل اقتصاد، هفته نوبل به پایان می‌رسد.

جایزه نقدی نوبل برای هر عرصه ۹ میلیون کرون سویدن (نزدیک به ۸۳۰ هزار یورو) است. جوایز نوبل به طور رسمی در روز دهم دسامبر، سال‌مرگ آلفرد نوبل، بنیان‌گذار این جایزه و مخترع دینامیت، طی مراسم جشنی در استکهلم و ناروی اهدا می‌شود. برنده‌گان نوبل افزون بر جایزه نقدی، مدال و مدرک رسمی نوبل را نیز دریافت می‌کنند.

سال گذشته جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی به جیمز آلیسون امریکایی و تاسوکو هونجوی جاپانی تعلق گرفت. این دو دانشمند به کشفیاتی مهم در زمینه فعال کردن دستگاه ایمنی بدن برای مبارزه با سلول‌های سرطانی دست یافته‌اند. همانند عرصه‌های فزیک و کیمیا جایزه نوبل پزشکی نیز اغلب به چند دانشمند به طور هم‌زمان اعطا می‌گردد که یا به طور مشترک یا در حوزه تخصصی یک‌سان تحقیق کرده‌اند.

جایزه نوبل پزشکی تا کنون ۱۰۹ مرتبه و به ۲۱۶ نفر اعطا شده که ۱۲ نفر آنان زنان دانشمند بوده‌اند. این جایزه فقط ۳۹ مرتبه به یک دانشمند به تنهایی تعلق گرفته، ۳۳ مرتبه هم‌زمان به دو نفر و ۳۷ مرتبه هم‌زمان به سه نفر داده شده است. اصول اعطای جایزه نوبل اجازه نمی‌دهد که یک جایزه به طور هم‌زمان به بیش از سه نفر داده شود. از قبل هم معلوم نیست چه کسانی جوایز نوبل را دریافت خواهند کرد.

پس از اعلام نام برنده‌گان جوایز نوبل رشته‌های علمی، روز پنج‌شنبه روشن خواهد شد که چه کسی جایزه نوبل ادبیات را به خود اختصاص داده است. این جایزه سال گذشته به دلیل رسوایی‌ای بزرگ در آکادمی سویدن به کسی اهدا نشد. از همین رو قرار است امسال دو جایزه اعطا شود.

در رسوایی یادشده موضوع بر سر ژان کلود آرنو، کارگردان و همسر کاتارینا فروستنسون بود که در رابطه نزدیک با آکادمی سویدن قرار داشت. به گزارش رسانه‌های سویدن، آرنو طی سالیان اخیر ۱۸ زن را که عضو آکادمی یا همسر و دختر اعضای آکادمی سویدن بوده‌اند، مورد آزار یا سوءاستفاده جنسی قرار داده است. افزون بر این آرنو هفت مرتبه نام برنده‌گان آتی جایزه نوبل ادبیات که باید مخفی می‌ماندند را لو داده است.

روز جمعه نام برنده جایزه نوبل صلح امسال اعلام خواهد شد. جایزه نوبل صلح تنها جایزه نوبلی است که نام برنده آن در اسلو، پایتخت ناروی، اعلام می‌شود. اسامی باقی برنده‌گان نوبل در استکهلم اعلام می‌شود.

جایزه نوبل اقتصاد که نام برنده آن آخر از همه اعلام می‌شود، تنها جایزه‌ای است که اعطای آن بر مبنای وصیت‌نامه نوبل نیست. نیم سده است که این جایزه از سوی بانک سلطنتی سویدن اعطا می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا