نیکی هیلی: ارتش اسد دست ‌کم ۵۰ بار از سلاح کیمیایی استفاده کرده است

نیکی هیلی، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد، روز جمعه اعلام کرد که بر پایه‌ی برآورد ایالات متحده، در طول جنگ هفت ساله‌ی سوریه، ارتش بشار اسد رییس‌ جمهور این کشور دست کم ۵۰ بار از سلاح‌های کیمیایی استفاده کرده است.

خانم هیلی در سخنانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع «حمله‌ی کیمیایی» اخیر در سوریه همچنین گفت که دونالد ترمپ هنوز تصمیم خود در مورد اقدام احتمالی در سوریه را اتخاذ نکرده است، اما چنین تصمیمی در دفاع از اصول و قواعدی خواهد بود که همه‌ی ما به آن معتقد هستیم.

او اضافه کرد که اگر اجازه دهیم که بشار اسد استفاده از سلاح‌های کیمیایی را به روندی عادی بدل کند، همه‌ی کشورها و همه‌ی مردم متضرر خواهند شد.

گزارش‌ها در مورد استفاده‌ی ارتش سوریه از سلاح کیمیایی در حمله‌ی شنبه گذشته‌ی خود به شهر دوما در غوطه‌ی شرقی، واکنش‌هایی جهانی را به دنبال داشته و امریکا، بریتانیا و فرانسه در حال رأی‌زنی برای چگونه‌گی پاسخ‌گویی به این اقدام هستند.

این در حالی است که دولت سوریه و متحد اصلی آن روسیه منکر وقوع چنین حمله‌ای هستند و گزارش‌ها در این مورد را ساخته و پرداخته‌ی مخالفان و دولت‌های دیگر می‌دانند.

در آشکارترین اتهام‌زنی در این مورد، وزارت دفاع روسیه روز جمعه بریتانیا را متهم کرد که «فتنه‌گری» در این باره دخیل بوده است.

رویترز در این زمینه بخشی از اظهارات سخنگوی وزارت دفاع روسیه را بازتاب داد که در آن تأکید شده، «ما شواهدی در دست داریم که ثابت می‌کند بریتانیا به طور مستقیم در سامان دادن این فتنه‌انگیزی دخیل بوده است».

بریتانیا پیشتر گفته است که از اقدام احتمالی امریکا علیه سوریه پیشتیبانی می‌کند و روز پنجشنبه نیز نخست‌وزیر این کشور، ترزا می، تلفنی با دونالد ترمپ در این زمینه رأی‌زنی کرد.

در نشست روز جمعه‌ی شورای امنیت سازمان ملل در مورد سوریه، سفیر فرانسه نیز گفت که تصمیم دولت سوریه برای استفاده‌ی دوباره از سلاح کیمیایی، به این معناست که آن‌ها «به نقطه‌ای بازگشت‌ناپذیر رسیده‌اند».

فرانسوا دولاتر تأکید کرد که جهان باید به این اقدام پاسخی «قوی، متحد و مستحکم» دهد.

سفیر فرانسه اضافه کرد که کشورش مسئولیت خود را برای پایان دادن به یک تهدید غیرقابل تحمل نسبت به امنیت جمعی به دوش خواهد گرفت.

فرانسه پیشتر در روز پنجشنبه گفته بود که مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد حکومت مرکزی سوریه مسئول حمله کیمیایی اخیر در این کشور بوده است.

ارتش سوریه مدعی است که در سال ۲۰۱۳ و پس از توافق ایالات متحده و روسیه در واکنش به یک حمله‌ی کیمیایی در آن زمان، همه‌ی زرادخانه کیمیایی خود را نابود کرده است.

پیشتر رییس ‌جمهور امریکا ضمن متهم کردن ایران و روسیه به حمایت از «اسد حیوان» گفته بود که حکومت بشار اسد بهای سنگینی خواهد پرداخت و همه‌ی اقدام‌ها از جمله اقدام نظامی در حال بررسی است و به زودی و شاید در ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده، «تصمیمات مهمی» در مورد سوریه اعلام می‌شود.

او سپس در پیامی تویتری‌ای که روز چهارشنبه ۲۲ حمل منتشر کرد خطاب به روسیه خبر داد که قصد شلیک موشک را دارد.

دونالد ترمپ روز پنجشنبه اما در تویتی دیگر گفت که «هرگز نگفتم که حمله به سوریه چه زمانی اتفاق می‌افتد».

دیدگاه are closed.