نی: خشونت علیه خبرنگاران ۲۳ درصد افزایش یافته است

۸صبح، کابل: نی یا نهاد حمایت‌کننده‌ رسانه‌های آزاد افغانستان هم‌زمان با روز جهانی آزادی مطبوعات می‌گوید که خشونت‌ علیه خبرنگاران در یک سال گذشته ۲۳ درصد افزایش یافته است.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی، روز سه‌شنبه، چهاردهم ثور، در یک نشست خبری گفت که از سوم می سال ۲۰۲۰ تا سوم می سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۱۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران به ثبت رسیده است. او افزود که این خشونت‌ها شامل ۱۶ مورد قتل، ۱۵ مورد جراحت، ۱۶ مورد لت‌وکوب، ۴۸ مورد توهین و تحقیر، سه مورد اختطاف، هفت مورد سوءقصد، چهار مورد بازداشت و  دو مورد حمله به اعضای خانواده خبرنگار می‌شود.

رییس اجرای نی خاطر‌نشان کرد که آمار قتل خبرنگاران در یک سال اخیر به مراتب افزایش یافته است. او گفت که در یک سال اخیر ۱۶ مورد قتل خبرنگاران صورت گرفته است، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی هفت مورد بوده است.

خلوتگر گفت: «قتل‌ها در سال گذشته ۷ مورد بود، اما حالا ۱۶ مورد است؛ به این معنا که ۲۲۸ درصد قتل خبرنگاران افزایش یافته است».

به این ترتیب او افزود که  جراحت ۲۰ درصد کاهش داشته، اما لت‌وکوب، توهین و تحقیر افزایش چشم‌گیر داشته است. از سوی دیگر آقای خلوتگر حملات هدف‌مند، حمله بالای اعضای خانواده خبرنگاران و اختطاف خبرنگاران را نوع تازه‌ای از خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها خواند. او گفت، پیش از این سابقه نداشته است که خبرنگاران مورد حمله هدف‌مند قرار گیرند و اعضای خانواده‌شان مورد حمله قرار گرفته باشند.

 او از حکومت خواست که پرونده قتل خبرنگاران را به صورت جدی پی‌گیری کند و امنیت‌شان را تأمین کند.

این در حالی است که در سال گذشته میلادی خشونت علیه خبرنگاران به صورت چشم‌گیر افزایش یافته است. در سال گذشته میلادی کارمندان رسانه‌ها به ویژه خبرنگاران مورد حملات هدف‌مند قرار گرفتند.

دکمه بازگشت به بالا