نی خواستار محاکمه عاملان «حکومتی» خشونت علیه خبرنگاران شد

۸صبح، کابل: نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان یا «نی» در اعلامیه‌ای خواستار محاکمه عاملان خشونت علیه خبرنگاران در کشور شده است.

نی این اعلامیه را روز شنبه، یازدهم عقرب، به مناسبت روز جهانی «مبارزه با فرهنگ معافیت عاملان خشونت علیه خبرنگاران از مجازات» منتشر کرده است.

نی به نقل از گزارش سالانه کمیته جهانی حفاظت از خبرنگاران گفته است که افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی از نگاه «عدم پی‌گیری قانونی عاملان قتل خبرنگاران» در رده ششم کشورهای جهان قرار داشته است.

این نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان افزوده است که باور دارد محاکمه عاملان خشونت علیه خبرنگاران که در سطوح مختلف ادارات حکومتی موقعیت دارند، برای مبارزه با فرهنگ «بد» معافیت از مجازات در کشور، مؤثر خواهد بود.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی، تلاش‌های حکومت در سال‌های اخیر برای پی‌گیری پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران را ناکافی خوانده است.

به گفته او، از میان حدود ۱۱۵ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای که در جریان بیش از هفده سال گذشته کشته شده‌اند، تنها پرونده پنج درصد آن‌ها توسط حکومت پی‌گیری شده است.

خلوتگر تأکید کرده است که این میزان پایین رسیده‌گی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران، نشان‌دهنده آن است که فرهنگ معافیت عاملان خشونت علیه خبرنگاران از مجازات کماکان با قدرت خود باقی است.

رییس اجرایی نی پیشنهاد کرده است که یکی از راه‌های مؤثر مبارزه با فرهنگ معافیت از مجازات این است که عاملان «حکومتی» خشونت علیه خبرنگاران محاکمه شوند.

نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان از حکومت خواسته است که اگر اراده‌ای برای حمایت از آزادی بیان دارد، با شروع محاکمه عاملان «حکومتی» خشونت علیه خبرنگاران، این اراده را به نمایش بگذارد.

نی هم‌چنان از نهادهای عدلی و قضایی نیز خواسته است تا فرایند رسیده‌گی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران را ساده‌سازی کنند، تا به این ترتیب روزنامه‌نگارانی که به دنبال پی‌گیری پرونده‌های خشونت علیه خود هستند، به دلیل زمان‌گیر بودن این فرایند، دست از پی‌گیری بر ندارند.

افغانستان از جمله کشورهایی است که میزان خشونت علیه خبرنگاران در آن بلند است.

طبق آمار سه ماه پیش کمیته مصونیت خبرنگاران، تنها در ماه اسد امسال ۳۷ قضیه خشونت علیه خبرنگاران در کشور ثبت شده است.

افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادی مرگبار‌ترین کشور برای خبرنگاران بود.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز اعلام کرده است که در این سال ۱۵ خبرنگار در افغانستان کشته شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن