سریال «نقطه سرخط» سال آینده روی آنتن می‌رود

محمدحسین نیک‌خواه

ساخت سریال‌های تلویزیونی با «گویش هراتی» چند سال پیش در هرات آغاز شد و سریال‌هایی از این دست با استقبال گرم مردم در افغانستان و افغان‌های خارج از کشور مواجه شد. سریال‌های تولید شده در هرات غالباً ژانر اجتماعی داشت و معضلات جامعه را به تصویر می‌کشید.

حدود یک ‌سال می‌شود که گروهی از هنرمندان با همکاری مؤسسه سینما و تیاتر «راول» در حال تولید سریال «نقطه سرخط» در هرات هستند. این سریال نیز ژانر اجتماعی دارد و داستان اصلی آن فساد اداری است.

تهیه‌کننده‌گان سریال تلاش کرده‌اند چهره‌های کم‌تر دیده شده و جوان را برای ایفای نقش در آن استفاده کنند. آنان پیش از آغاز فلم‌برداری با نشر فراخوانی از علاقه‌مندان سینما خواستند برای نقش گرفتن در این مجموعه تلویزیونی ثبت نام کنند.

به گفته‌ی سازنده‌گان سریال با وجود بودجه اندک و نبود امکانات مناسب در هرات، آنان تلاش کرده‌اند در بخش‌های فنی و تخصصی مثل کارگردانی، نویسنده‌گی و تصویربرداری از افراد حرفه‌ای و دانش‌آموخته‌گان هنر سینما استفاده کنند.

کار فلم‌برداری این مجموعه حدود ۹۰ درصد پیش ‌رفته و قرار است این سریال اوایل سال ۱۳۹۹ خورشیدی در ۱۵ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای از طریق یکی از شبکه‌های محلی در هرات نشر شود.

از دید عوامل ساخت سریال، هنر سینما و تیاتر طی سال‌های گذشته در افغانستان بدنام شده و آنان تلاش دارند دیدگاه مردم را نسبت به این هنر تغییر دهند.

مردم منتظر نشر یک سریال خوب باشند

با هم‌آهنگی یکی از عوامل سریال «نقطه سرخط» به محل فلم‌برداری آن در ساختمان ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات راه‌نمایی شدم. داخل اتاق مخصوص «گریم» یکی از هنرمندان در حال گریم چهره‌اش بود و چند نفر دیگر هم در حال خوردن صبحانه بودند.

عارف سیاه‌پوش، کارگردان سریال «نقطه سرخط» دانش‌آموخته‌ی رشته سینما و تیاتر از دانشگاه کابل است و پس از تجربه ساخت چند فلیم کوتاه به هرات آمده و مسوولیت کارگردانی سریال را برعهده گرفته است.

آقای سیاه‌پوش در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید که سریال «نقطه سرخط» در ۱۵ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای ساخته خواهد شد و داستان آن ژانر اجتماعی و در مورد فساد اداری در افغانستان و مشکلات جوانان بی‌کار است.

تهیه‌کننده‌گان سریال یک ‌سال پیش مراحل ابتدایی تولید را آغاز کردند و حالا کار فلم‌برداری آن ۹۰ درصد پیش‌ رفته است. برای انتخاب بازی‌گران سریال هم تلاش شده از چهره‌های جوان و کم‌تر شناخته شده استفاده شود.

عوامل سریال چندی پیش با نشر فراخوانی از علاقه‌مندان هنر سینما و تیاتر خواستند برای گرفتن نقش در سریال ثبت نام کنند. از میان ده‌ها درخواست‌دهنده چند نفر انتخاب و دوره فشرده بازی‌گری مقابل دوربین از سوی کارگردان سریال برای‌شان برگزار شد.

تولید‌کننده‌گان «نقطه سرخط» می‌گویند که پس از استقبال مردم از سریال‌های هراتی آن‌ها تصمیم گرفتند «دیالوگم» این سریال هم با گویش هراتی باشد.

مسوولیت فلم‌برداری کار بر دوش عبدالحمید ماندگار است که او نیز مانند کارگردان سریال دانش‌آموخته‌ی رشته سینما و تیاتر از دانشگاه کابل است.

آقای ماندگار به روزنامه ۸صبح می‌گوید که در کنار کارگردانی و نویسنده‌گی حرفه‌ای، او تلاش دارد تصویرداری را به ‌گونه‌ی حرفه‌ای انجام دهد و تنظیم رنگ‌ها و قاب‌بندی نماها با دقت زیاد انجام می‌شود.

عوامل سریال به مردم نوید می‌دهند که منتظر نشر سریالی خوب و با‌کیفیت باشند و امید دارند از نشر این مجموعه تلویزیونی استقبال خوبی شود.

بنیان‌گذار تیاتر مدرن در هرات

امرالله احمدیان، در کودکی وقتی در ایران مهاجر بود، با دیدن چند فلم هندی احساس کرد علاقه‌ی خاصی به هنر سینما دارد. آن زمان «هنر هفتم» برای او در سبک فلم‌های هندی خلاصه شده بود.

مدتی بعد با تیاتر و سبک تازه‌ای از هنر آشنا شد و برای فراگیری این هنر در چند دوره آموزشی اشتراک و ژانر اجتماعی و سینمای واقع‌گرایانه را جدی‌تر دنبال کرد.

سال ۱۳۹۰ خورشیدی خانواده‌اش را در ایران ترک کرد و برای آوردن سبک مدرن هنرهای نمایشی راهی هرات شد. مردم در هرات به تیاتر «سنتی» عادت داشتند و تصویر تیاتر در ذهن‌شان همان تیاتر قدیمی بود.

احمدیان با همکاری شریف سعیدی، مؤسسه سینما و تیاتر «راوی» را در سال ۱۳۹۳ خورشیدی در هرات تأسیس کرد و از طریق آن برای نخستین‌بار تیاتر مدرن را روی پرده برد که با استقبال پرشور جوانان مواجه شد. در کنار این مؤسسه راوی چند فلم کوتاه و مستند را هم ساخت که «مستند رپ زیرپوست افغانستان» سروصدای زیادی به پا کرد.

آقای احمدیان باور دارد که بخشی از سینمای افغانستان متأثر از سینمای هند است و این نوع از کار سینمایی به «کابلی‌وود» شهرت یافته است، اما کارهای قوی و مثبت هم در سینمای کشور انجام شده و فلم‌سازان موفقی هم‌چون رویا سادات، صدیق برمک و صحرا کریمی، در این عرصه کارهای قوی انجام داده‌اند.

 

از دید او جریان‌هایی که در هرات با سینما مخالف‌اند، تصور می‌کنند سینما یعنی رقصیدن دختران در فلم و داستان‌های عشقی، اما مقصر اصلی سینماگرانی هستند که با ساخت فلم‌های بدون محتوا و رقصاندن دختران سینمای کشور را بدنام کرده‌اند.

این هنرمند هراتی باور دارد که میان تیاتر مدرن و تیاتر سنتی با سبک «تیاتر خیابانی» که در هرات رواج دارد، تفاوت زیادی است و هنرمندان هراتی طی سال‌های اخیر نتوانسته‌اند هنرهای نمایشی را علمی و اکادمیک فرا گیرند و نیاز است هنر سینما و تیاتر در افغانستان متحول شود.

مؤسسه سینما و تیاتر «راوی» با تجربه فعالیت‌های هنری طی چند سال اخیر در هرات، در تولید سریال «نقطه سرخط» هم نقش دارد و بخش بزرگی از روند تولید و تهیه امکانات فنی بر دوش این مؤسسه است.

ناگفته‌های بازی‌گران سریال

 با گذشت چندین روز از آغاز فلم‌برداری سریال «نقطه سرخط» بازی‌گران سریال با حوصله‌ و دقت خاصی تلاش می‌کنند نقش خود را مطابق خواست کارگردان اجرا کنند. ناصر احمدی، در سریال نقش «مأمور کلاه‌قرمز» را ایفا می‌کند.

براساس داستان سریال کاکای مأمور کلاه‌قرمز فردی فسادپیشه است و مأمور کلاه‌قرمز میان کارمندان اختلاف ایجاد کرده و دست به فساد می‌زند.

از دید آقای احمدی یکی از نقاط قوت سریال استفاده از هنرمندان جوان و کم‌تر شناخته شده است و میدان‌دادن به جوانان بازدهی خیلی خوبی خواهد داشت.

رقیه حسن‌زاده که نقش منشی را در سریال بازی می‌کند، باور دارد که بسیاری از مردم در مورد هنر سینما دیدگاه منفی دارند و او تلاش می‌کند این ذهنیت را تغییر دهد.

خانم حسن‌زاده که چند سالی می‌شود وارد عرصه سینما و تیاتر شده، بهایی سنگین برای این کار پرداخته است. او می‌گوید بیش‌تر اقوام و نزدیکانش به دلیل آن‌که او وارد هنر سینما و تیاتر شده، با وی قطع رابطه کرده‌اند، اما پشتی‌بان و حامی اصلی‌اش در این راه شوهرش بوده است.

این هنرمند چهار فرزند دارد و در کنار پیش‌برد امور هنری وظیفه مادرانه و انجام امور خانه را نیز بر دوش می‌کشد. او تأکید می‌کند که عوامل ساخت سریال با عشق و علاقه خاص کنار هم جمع شده‌اند و تمام تلاش خود را برای تولید سریالی معیاری انجام می‌دهند.

پیش از این هم در هرات چندین سریال با «گویش هراتی» تولید شده که با استقبال خوب مردم در افغانستان و خارج از کشور مواجه شده است. سریال «نقطه سرخط» هم قرار است در اوایل سال ۱۳۹۹ خورشیدی یا در ماه رمضان از طریق یک رسانه محلی در هرات روی آنتن برود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن