هند سال آینده از پنج کشور آسیای مرکزی به مناسبت «روز جمهوری» میزبانی می‌کند

۸صبح، کابل: رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که قرار است این کشور به مناسبت «روز جمهوری»، سال آینده از رهبران پنج کشور آسیای مرکزی میزبانی کند.

هندوستان تایمز گفته است که مهمان اصلی جشن‌ «روز جمهوری» با توجه به منافع استراتژیک، دیپلماتیک و اقتصادی هند و هم‌چنان روابط دهلی نو با آن کشورها، نتخاب می‌شود.

روابط دهلی نو با کشورهای آسیای مرکزی در سال‌های اخیر به دنبال تمرکز دولت برسیاست منطقه‌‌ای، در حال افزایش است و اگر این اقدام انجام شود، این دومین باری است که سران کشورهای آسیای میانه به جشن «روز جمهوری» دعوت می‌شوند.

درسال ۲۰۱۸ میلادی، سران ۱۰ کشور عضو اتحادیه کشورهای جنوب‌شرقی آسیا مهمانان اصلی این رویداد سالانه بودند.

 براساس گزارش این رسانه هندی، دهلی نو در حال بررسی امکان حضور رهبران پنج کشور آسیای مرکزی به عنوان مهمانان اصلی در «روز جمهوری» سال آینده است.

 هند با تمرکز بر منطقه، راه‌های استراتژیک برای اتصال، تجارت و امنیت را به این کشورهای منطقه جست‌وجو می‌کند.

منابع در دهلی نو گفته‌اند که اقدامات برای ارسال دعوت‌نامه برای سران کشورهای تاجیکستان، اوزبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرغزستان سنجیده شده است.

در همین حال، دو دیپلمات یکی ازکشورهای آسیای مرکزی گفته‌اند که این موضوع نهایی نشده و هند منتظر پاسخ همه کشورهای آسیای مرکزی است.

این دیپلمات‌ها تصریح کرده‌اندکه قرار است وزیران امور خارجه پنج کشور آسیای مرکزی در روزهای ۱۸ و ۱۹ دسامبر با همتای هندی‌شان در دهلی نو دیدار کنند.

هندوستان تایمز نیوز گفته است که این سومین نشست وزرای خارجه کشورهای آسیای مرکزی از سال ۲۰۱۹ با هند خواهد بود.

هند تفاهم‌نامه یک میلیارد دالری را با پنج کشور آسیای مرکزی برای پروژه‌های اتصال، انرژی، فناوری اطلاعات، کشاورزی، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش پیشنهاد کرده است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در میانه‌های سال روان، اهمیت کشورهای آسیای مرکزی در زمینه امنیت منطقه افزایش یافته است.

پیش از این نیز مقامات ارشد امنیتی پنج کشور آسیای مرکزی، به‌شمول ایران و روسیه درگفت‌وگوهای امنیت منطقه‌ای درمورد افغانستان که در ۱۰ نوامبر سال جاری به میزبانی هند برگزار شد، شرکت کرده بودند.

در اعلامیه‌ای که پس از این نشست نشر شد، آمده بود که کشورهای عضو این نشست، متعهد به مبارزه با تروریسم هستند تا اطمینان حاصل کنند که افغانستان به پناهگاه امن تروریسم جهانی بدل نخواهد شد.

هند پس از خروج بریتانیای کبیر در سال ۱۹۵۰، قانون اساسی‌اش را تصویب کرد که پس از آن، همه ساله از ۲۶ جنوری به عنوان «روزجمهوری» تجلیل می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا