مذاکرات تازه ایران، روسیه و ترکیه در مورد بحران سوریه

مقام‌های سه کشور منطقه‌ای که چندی ا‌ست در حال انجام مذاکره در مورد بحران سوریه هستند، بار دیگر گرد هم می‌آیند. مذاکرات تازه میان ایران، روسیه و ترکیه در روزهای هشتم و نهم اسد در سوچی برگزار می‌شود.

به نقل از رادیو فردا، وزارت خارجه‌ی روسیه روز یکشنبه اعلام کرده بود که نمایندگان سه کشور در مورد مسایل مربوط به تشکیل «کمیته‌ی قانون اساسی» سوریه، مناطق کاهش تنش و «مسایل انسانی» گفت‌وگو می‌کنند.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، می‌گوید معاون وزیر خارجه‌ی ایران با همتایان ترک و روس خود دیدار می‌کند؛ ایرنا می‌گوید دو هیأت از دولت سوریه و مخالفان آن، استفان دی‌میستورا، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل در امور سوریه و همچنین یک «ناظر» از اردن نیز در سوچی حضور دارند.

خبرگزاری تاس نیز حضور دی‌میستورا و ناظر اردنی را تأیید کرده و افزوده است که ایالات متحده تصمیم گرفته به این مذاکرات نماینده‌ای نفرستد.

خبرگزاری دولتی روسیه، تاس، می‌گوید هیأت روسیه را الکساندر لاورنتیف، نماینده‌ی ویژه‌ی کرملین در امور سوریه مدیریت می‌کند، حسین انصاری و سادات اونال نیز مقام‌های ایرانی و ترک حاضر در مذاکرات هستند.

روزنامه‌ی حریت، چاپ ترکیه دیروز به نقل از رجب طیب اردوغان، رییس جمهور آن کشور گفته بود مذاکرات سوچی بر «توقف درگیری‌ها، آغاز کار کمیسیون قانون اساسی، برگزاری انتخابات [در سوریه] و احیای روند سیاسی» متمرکز خواهد بود.

مذاکرات سه کشور در مورد سوریه در حالی انجام می‌شود که مذاکرات دیگری نیز با هدف پایان دادن به جنگ داخلی و آغاز روند سیاسی‌ای تحت رهبری سازمان ملل متحد در ژنو انجام شده‌ است.

ترکیه نیز روز یکشنبه اعلام کرده بود قصد دارد مذاکراتی را با آلمان، فرانسه و روسیه در اوایل ماه سپتامبر، یک ماه بعد، برگزار کند. آنقره بدون ارایه‌ی جزئیات خاصی گفته است که این مذاکرات در مورد بحران سوریه و مسائل منطقه‌ای دیگر انجام می‌شود.

روسیه و ایران مهم‌ترین حامیان بشار اسد هستند و ترکیه از شماری از شورشیان مخالف اسد حمایت می‌کند.غرب از اقدامات ایران و روسیه در سوریه انتقاد کرده است. مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا روز سوم اسد در جلسه‌ی کمیته‌ی روابط خارجی سنای کشورش گفته بود ایران در حال حاضر با چالش بزرگ اقتصادی مواجه است که ناشی از حمایت پرهزینه‌اش از حزب‌الله لبنان، شیعیان عراق و دولت سوریه و همچنین فعالیت‌هایش در یمن است.

تهران دخالت در امور کشورهای منطقه را رد کرده و مانند مسکو می‌گوید به درخواست دولت مرکزی دمشق وارد کارزار آن کشور شده است.هفته‌ی پیش وزارت دفاع روسیه در واکنش به سخنان جنرال وتل که در حال حاضر توصیه‌ای به همکاری با روسیه در سوریه نمی‌کند، گفته بود این اظهارات «موضع رسمی» ترمپ را «بی‌اعتبار می‌کند». جنرال جوزل وتل، فرمانده نیروهای امریکایی در غرب آسیا و شمال آفریقا، در واپسین روز ماه سرطان، در گفت‌وگویی با شبکه‌ی خبری ای‌بی‌سی تأکید کرده بود که همکاری احتمالی با روسیه «در شرایط فعلی یک گام خیلی بلند است» و او ترجیح می‌دهد اول شاهد «اعتمادسازی» از سوی مسکو باشد.

دیدگاه are closed.