توصیه‌ی تازه وزارت صحت عامه: افراد مصاب به ریزش از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنند

۸صبح، کابل: وزیر صحت عامه به دنبال افزایش نگرانی از شیوع ویروس کرونا در افغانستان، در پیامی یک رشته توصیه‌های صحی را برای پیش‌گیری از این ویروس مطرح کرده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، در این پیام تصویری به افرادی که به ریزش و یا زکام مصاب هستند، توصیه کرده است که از «دست‌ دادن و روبوسی» با دیگران خودداری کنند.

او در این پیام می‌گوید که ویروس کرونا به دلیل تغییر «ژنتیکی» به سرعت در حال رشد است و صحت جهانیان را با خطر مواجه کرده است.

فیروزالدین فیروز گفته است که تلاش‌ها برای ساخت واکسین ویروس کرونا آغاز شده است. او توصیه می‌کند که تا ساخت این واکسین برخی توصیه‌های صحی را مردم به صورت جدی مراعات کنند تا از ابتلا به کرونا در امان بمانند.

وزیر صحت عامه در این پیام به مردم می‌گوید که از تماس مستقیم با افرادی که زکام، سرفه و یا ریزش دارند تا حد امکان دوری کنند.

هم‌چنان او از افرادی که مصاب به ریزش هستند می‌خواهد که از انداختن «اخلاط سینه و لعاب دهن» در جادها و مکان‌های عمومی خودداری کنند.

توصیه به شست‌وشوی مرتب و مکرر دست‌ها با آب و صابون در جریان روز از دیگر مواردی است که وزیر صحت عامه آن را برای پیش‌گیری از ابتلا به ویروس کرونا مفید می‌خواند.

هم‌چنان او از افرادی که به ریزش و یا زکام مصاب هستند می‌خواهد که از دست دادن و روبوسی با دیگران به صورت جدی خودداری کنند.

فیروزالدین فیروز مردم را توصیه می‌کند که برای بلندبردن مقاومت بدن‌شان از ترکاری و میوه‌های حاوی ویتامین سی استفاده کنند.

استفاده از ماسک‌های عادی از دیگر توصیه‌هایی است که وزیر صحت عامه آن را برای جلوگیری از شیوع ریزش‌ موسومی، بیماری‌های طروق تنفسی و ساری مفید می‌خواند.

ویروس کرونا از شهر ووهان چین برخاسته است. این شهر در حال حاضر «قرنطین» شده است. گزارش‌ها می‌رسانند که دست‌کم یک هزار نفر در پی ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند و هم‌چنان واقعات مثبت این ویروس در ۳۰ کشور جهان به ثبت رسیده است.

طبق اعلام وزارت صحت عامه، تاکنون هیچ واقعه ویروس کرونا در افغانستان ثبت نشده است.

وزارت صحت عامه روز چهارشنبه، بیست‌وسوم دلو، یک نشست اضطراری را برای مبارزه با شیوع و کنترل ویروس کرونا در افغانستان با نهادهای بین‌المللی صحی برگزار کرده بود. مسولان وزارت صحت عامه در این نشست از نهادهای بین‌المللی خواهان کمک به افغانستان در امر جلوگیری و کنترل ویروس کرونا شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن