تدابیر تازه در قرنطین کابل؛ گشت‌وگذار در سه روز عید ممنوع شد

۸صبح، کابل: کمیته مبارزه با ویروس کرونا از وضع تدابیر تازه در جریان روزهای قرنطین در شهر کابل خبر می‌دهد. بر اساس این تدابیر، هر نوع گشت‌وگذار موترها و عابران در جریان سه روز عید ممنوع است،‌ اما اصناف مختلف می‌توانند بر اساس زمان مشخص شده فعالیت‌شان را آغاز کنند.

محمدیعقوب حیدری، والی کابل روز پنج‌شنبه، اول جوزا در یک کنفرانس خبری گفت که بر اساس تصمیم تازه کمیته مبارزه با کرونای ولایت کابل که از سوی کابینه تایید شده است، تدابیر جدی‌ای از پنج صبح روز اول عید وضع می‌شود که با توجه به آن، از هر نوع تردد موترها و گشت‌وگذار افراد در سطح شهر جلوگیری خواهد شد.

وی از شهریان خواست که روزهای عید را در خانه بمانند و سبب سرگردانی خودشان و نیروهای امنیتی نشوند. به گفته والی کابل، رفت‌وآمدها از ولایت به ولسوالی‌های کابل و برعکس آن نیز ممنوع است.

با این حال، روند کار در اصناف پس از مدت‌ها در شهر کابل آغاز خواهد شد. بر اساس این تدابیر، دکان‌های خوراکه‌فروشی، نان‌وایی‌ها، میوه فروشی‌ها، ترکاری فروشی‌ها، قصابی‌ها، دواخانه‌ها، شفاخانه‌ها، تانک‌های تیل، گازفروشی‌ها و موسسه‌های کمک کننده داخلی و خارجی پس از این می‌توانند با در نظر داشتن رهنمودهای صحی وزارت صحت عامه به کارشان آغاز کنند.

هم‌زمان با این، رستورانت‌ها و هتل‌هایی که مشتری نمی‌پذیرند، اما خدمات غذایی را پشت درب منزل ارایه می‌کنند، می‌توانند فعالیت‌های‌شان را آغاز کنند. هم‌چنان دکان‌های وسایل برقی، فلزکاری، نجاری، موبایل‌فروشی‌ها، ترمیم‌گاه‌های موتر و دست‌فروشانی که در یک محل قرار دارند، می‌توانند فعالیت‌شان را تنها در جریان ساعت دو تا پنج پس از چاشت ادامه دهند.

بر اساس این تدابیر، مغازه‌ها و مراکز تولید و عرضه مواد تعمیراتی از ساعت هشت صبح تا دو بجه‌ی پس از چاشت می‌توانند با در نظر داشتن رهنمود صحی وزارت صحت عامه به کارشان آغاز کنند.

به گفته والی کابل، اصناف خرد و ریزه از ساعت ۱۲ چاشت تا پنج عصر و خیاطی‌ها از شش شام تا ۱۲ می‌توانند به کارشان ادامه دهند.

دفترهای وکلای مدافع، بنجاره‌فروشی‌ها، سیمساری‌ها، آرایش‌گاه‌ها و سلمانی‌ها نیز از ساعت دوی پس از چاشت تا ۸ شب کارشان را به پیش ببرند. علاوه بر این، عمده‌فروشی‌ها، از جمله مندوی باغ قاضی، مندوی پل باغ عمومی، بازار لیسه مریم و سایر مندوی‌ها می‌توانند از ساعت هشت صبح تا ۱۲ چاشت به کارشان ادامه دهند.

در ادامه این تدابیر آمده است که خریداران عمده‌ای که از ولایات می‌آیند نیز می‌توانند خرید‌های‌شان را از ساعت پنج تا هشت صبح تکمیل کرده و پس از آن در شهر گشت‌وگذار نکنند.

هم‌چنان تصریح شده است که انتیک‌‌فروشی‌ها در هفته سه روز از ساعت ۱۱ پیش از چاشت تا پنج شام با رعایت نکات صحی به کارشان ادامه دهند. بر بنیاد این تدابیر، زرگری‌ها نیز می‌توانند در روزهای تاق هفته از ساعت دوی پس از چاشت تا شش شام به کارشان ادامه دهند.

بر اساس تصمیم کابینه، گشت‌وگذار موترهای مربوط به امبولانس، اطفاییه، کارمندان دولتی، کارکنان صحی، دیپلمات‌ها، مقامات بلندرتبه دولتی، وکلای پارلمان، کارمندان شبکه‌های مخابراتی، رسانه‌ و کارمندان شهرداری به حالت عادی در سطح شهر گشت‌وگذار کنند.

والی کابل گفت که بر اساس این تدابیر، گشت‌وگذار موترها با بیش از سه مسافر ممنوع است و موترهای تناژ بلند می‌توانند از ساعت نُه شب تا پنج صبح در شهر رفت‌وآمد کنند.

بر اساس تصمیم کابینه، موترهای تیزرفتاری که نمبر آخر نمبر پلیت آن‌ها تاق است، می‌توانند در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه و نمبر پلیت‌هایی که آخر آن جفت است، در روزهای یک‌شنبه، سه‌شنبه، پنج‌شنبه و جمعه در شهر گشت‌وگذار کنند.

والی کابل هشدار داد، در صورتی که شهروندان این قواعد را بشکنند، با واکنش‌های جدی‌ای روبه‌رو می‌شوند. محمدیعقوب حیدری گفت که آنان پس از گرفتن تعهد از اصناف مختلف، تصمیم به باز شدن تدریجی شهر گرفته‌اند و به گفته وی، اگر دکان‌داران تعهدات‌شان را بشکنند، علاوه بر جریمه نقدی، دکان‌های‌شان بسته شده و قیود برای‌شان نیز سخت‌تر می‌شود.

وی افزود که این تدابیر با توجه هم‌زمان به وضعیت اضطراری کابل و وضعیت اقتصادی مردم گرفته شده که به گفته وی، اگر وضعیت بهتر شود، قواعد نیز ساده‌تر شده و در غیر آن، شرایط برای شهریان سخت‌تر می‌شود.

این در حالی است که طرح قرنطین کابل از نهم حمل سال روان بدین‌سو اجرایی شده و از گشت‌وگذار در سطح شهر جلوگیری می‌شود. با آن هم، شماری از باشنده‌گان کابل تا هنوز قرنطین را به شکل کامل رعایت نکرده و به گشت‌وگذار و پیش‌برد کارهای‌شان در سطح شهر ادامه داده‌اند.

گفتنی است که تاکنون هشت هزار و ۶۷۶ مورد مثبت کرونا در کشور به ثبت رسیده که کابل با دو هزار و ۷۶۷ مورد در صدر ولایات مبتلا به این ویروس قرار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن