رمق تازه به مذاکرات دوحه؛ امریکا می‌گوید که گروه طالبان عملیات‌هایش را کاهش می‌دهد

حسیب بهش

پس از درگیری‌های شدید در هلمند و برخی دیگر از ولایت‌ها، امریکا می‌گوید که با گروه طالبان بر کاهش «شمار عملیات‌ها» توافق کرده است. نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پس از دیدارهای مفصل با گروه طالبان، ابراز امیدواری می‌کند که با مرتب ساختن دوباره اقدامات در مطابقت جدی با تطبیق توافق‌نامه صلح دوحه، شمار عملیات‌های طالبان و آمار تلفات غیرنظامیان به گونه‌ی چشم‌گیری کاهش یابد. به محض شدت گرفتن حملات طالبان بر مرکز هلمند، برخی از کشورهای تاثیرگذار منطقه با اعضای هیأت دفتر سیاسی طالبان در دوحه گفت‌وگو کرده‌اند تا خشونت‌ها در کشور را این گروه کاهش دهد. گروه طالبان اما می‌گوید که با امریکا تنها روی عملی شدن توافق‌نامه صلح دوحه به نتیجه رسیده است. گفتنی است که هیأت دولت و طالبان نشست‌ها در دوحه را ادامه داده‌اند و خواستار تسریع گفت‌وگوها پیرامون کارشیوه مذاکرات شده‌اند. این در حالی است که همین اکنون جنگ در برخی از نقاط کشور، به ویژه هلمند، بغلان و بدخشان ادامه یافته است و در این میان، دست‌کم ۲۵۰ غیرنظامی در جریان دو هفته اخیر کشته یا زخمی شده‌اند.

ادامه درگیری‌ها در کشور، نگرانی برخی از کشورهای منطقه و جهان را در پی داشته است. امریکا و برخی از کشورهای بسیار تاثیرگذار منطقه در روزهای اخیر با اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر دیدار کرده‌اند تا این گروه را به کاهش خشونت‌ها متقاعد سازند. اکنون نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که در دیدارهای پی هم با اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه، توافق شده است که اقداماتی در مطابقت جدی با تطبیق همه عناصر توافق‌نامه صلح دوحه مرتب شود. زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با نشر رشته توییت‌هایی، گفته است که این اقدامات به معنای کاهش شمار علمیات‌ها است. به گفته وی، همین اکنون شمار زیادی از افغان‌ها کشته می‌شوند و امریکا انتظار دارد که این شمار (شمار علمیات‌های طالبان و شمار کشته‌‌گان غیرنظامیان) به گونه «چشم‌گیری» کاهش یابد.

وی که یک‌جا با اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان به دیدار اعضای دفتر سیاسی طالبان رفته است، تصریح کرد که حملات گروه طالبان در هفته اخیر افزایش یافته است و آن را تهدیدی برای صلح و هشداری برای افغان‌ها و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی خواند. به گفته فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، امریکا سهمش را انجام می‌دهد و «فعالانه» از تطبیق آن (توافق‌نامه صلح دوحه و اقدامات مرتب شده) نظارت خواهد کرد. افزون بر این، زلمی خلیل‌زاد از همه طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواسته است که باید مسوولیت‌های‌شان را انجام دهند. در همین حال، اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گویند که در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، توافق شده است تا توافق‌نامه دوحه به گونه کامل آن عملی شود. این گروه اما پیرامون کاهش خشونت‌ها یا فروکش کردن حملات تهاجمی‌شان در کشور چیزی نمی‌گوید.

پیش‌تر منابع در دوحه گفته‌اند که برخی از کشورهای منطقه و جهان در تلاش‌اند تا گروه طالبان را به کاهش خشونت‌ها متقاعد سازند، زیرا این کشورها هم‌مانند امریکا باور دارند که ادامه درگیری‌ها می‌تواند روند صلح را خدشه‌دارد کند و حتا با شکست روبه‌رو سازد. این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان در روزهای اخیر نشست‌های‌شان را از سر گرفته‌اند. اعضای هیأت طرف روز چهارشنبه، بیست‌وسوم میزان با هم در چارچوب یک نشست عمومی دیدار و پیرامون نکات اختلافی بحث و گفت و‌گو کردند. محمدمعصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده دولت و شیخ عبدالحکیم، رییس هیأت مذاکره‌کننده طالبان در این نشست سخنرانی کرده‌اند و از گروه‌های تماس خواسته‌اند که بحث روی کارشیوه مذاکرات را نهایی کنند.

گفتنی است که دو طرف روز دوشنبه، بیست‌ویکم سنبله پس از حدود دو هفته تاخیر، گفت‎‌وگوها روی دو مورد اختلافی (تعیین مبنای فقهی برای حل بن‌بست‌های احتمالی مذاکرات بین‌الافغانی و تعیین مبنا برای پیش‌برد مذاکرات) را از سر گرفتند. این گفت‌وگوها در حالی جان گرفته است که نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالب در روزهای اخیر درگیری‌های خونینی داشته‌اند. وزارت امور داخله می‌گوید که در یک شبانه‌روز گذشته، دست‌کم ۶۴ جنگ‌جوی طالبان در ولایت‌های زابل، میدان‌وردک، قندهار و هلمند کشته‌ شده‌اند. افزون بر این، مسوولان این وزارت تصریح می‌کنند که در جریان دو هفته اخیر، حدود ۲۵۰ غیرنظامی در حملات تهاجمی گروه طالبان کشته یا زخمی شده‌اند. این در حالی است که درگیری‌های شدید همین اکنون در هلمند، بغلان و برخی از نقاط بدخشان ادامه دارد. ‌پیش‌تر، امریکا و برخی از کشورهای منطقه خواستار کاهش هرچه زودتر خشونت‌ها در کشور شده بودند.

دکمه بازگشت به بالا