رده‌بندی تازه:‌ افغانستان ناامن‌ترین کشور جهان است

۸صبح، کابل: در تازه‌ترین رده‌بندی کشورها از نظر امنیت، افغانستان ناامن‌ترین کشور جهان شناخته شده است. انستیتوت اقتصاد و صلح که همه ساله در باره امن‌ترین و ناامن‌ترین مناطق جهان تحقیق می‌کند، آیسلند را امن‌ترین و افغانستان را ناامن‌ترین خوانده است.

در تحقیق این انستیتوت ۱۶۳ کشور شامل اند و کشورهای جهان از نظر «میزان صلح» مورد مقایسه قرار گرفته‌اند. هم‌چنان انستیتوت اقتصاد و صلح پس از افغانستان؛ سوریه، سودان جنوبی، یمن و عراق را به ترتیب از جمله‌ ناامن‌ترین کشورهای جهان معرفی کرده است. این در حالی است که در سال گذشته سوریه در این رده‌بندی، عنوان ناامن‌ترین کشور جهان را به خود اختصاص داده بود.

هم‌چنان بر اساس یافته‌های این انستیتوت، آیسلند در صدر کشورهای امن جهان قرار دارد و پس از آن زیلاند جدید، اتریش، پرتگال و دنمارک از جمله‌ امن‌ترین کشورها خوانده شده‌اند.

انستیتوت اقتصاد و صلح در شهر سیدنی آسترالیا موقعیت دارد. این نهاد همه ساله فهرستی از رده‌بندی کشورها بر اساس مشخصه میزان صلح را اعلام می کند. این نهاد هم‌چنان پس از بررسی هزینه‌های اقتصادی و چگونه‌گی تقویت صلح در کشورها، رده‌بندی سالانه را به نشر می‌سپارد.

انستیتوت اقتصاد و صلح با اشاره به هزینه‌های اقتصادی ناامنی در افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادی گفته است که این هزینه برابر با ۴۷ درصد تولید ناخالص داخلی افغانستان بوده است.

افغانستان در این رده‌بندی در حالی لقب «ناامن‌ترین» کشور جهان را کسب کرده است که چندی پیش دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده بود که سال ۲۰۱۸ میلادی خونین‌ترین سال برای غیرنظامیان در افغانستان بوده است. بر اساس گزارش‌های یوناما، در جریان سال گذشته‌ میلادی، سه هزار و ۸۰۴ غیرنظامی در نتیجه‌ “منازعات مسلحانه” در این کشور کشته و هفت هزار و ۱۸۹ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

هم‌چنان یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که در سال گذشته میلادی تلفات غیرنظامی نسبت به سال قبلی آن ۱۹ درصد افزایش یافته است.

دکمه بازگشت به بالا