غفلت یا تعصب؛ وزارت معارف می‌گوید کتاب فرهنگ صنف یازدهم از نصاب درسی کنار گذاشته شده است

۸صبح، کابل: وزارت معارف به انتقاد شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در پیوند به عدم درج تصویر روح‌الله نیکپا، مدال‌آور کشور از بازی‌های المپیک جهانی در کتاب فرهنگ صنف یازدهم مکتب، پاسخ داد.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف، گفته است که کتاب فرهنگ صنف یازدهم مکتب در سال ۱۳۹۰ چاپ شد و از مضمون‌های اختیاری بود و جزو نصاب اصلی نبوده است.

نزهت توضیح داده است که این کتاب داری «اشتباهات» بود و پس از ارزیابی روند چاپ آن متوقف شده است.

سخنگوی وزارت معارف در ادامه نوشته است: «تدریس این کتاب در سال روان از پلان درسی بیرون شده است و در حال حاضر در مکاتب تدریس نمی‌شود.»

او افزوده است که برنامه اصلاح و تجدیدنظر نصاب آموزشی جریان دارد و کتاب‌های همه دوره‌های آموزشی با توجه به وضعیت افغانستان و رویکرد قابلیت‌محور تدوین می‌شود.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در انتقاد به نبود عکس روح‌الله نیکپا در برگه‌ای از کتاب فرهنگ صنف یازدهم مکتب که به «دست‌آوردهای ورزش‌کاران کشور ما در بازی‌های المپیک جهانی» پرداخته است، از این اقدام انتقاد کرده‌اند. روح‌الله نیکپا یگانه مدال‌آور از بازی‌های سال ۲۰۰۸ المپیک جهانی در رشته تکواندو است. او مدال برنز را در این مسابقات به کشور آورد.

کاربران پرسیده‌اند که آیا این اقدام به دلیل «غفلت» صورت گرفته است یا هم «تعصب»؟

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف، با اشاره به این پرسش گفته است که «دادخواهی» حق شهروندان است و وزارت معارف اشتباه در کار خود را می‌پذیرد. او افزوده است که تلاش برای دامن زدن به تبعیض، تعصب و سیاسی‌سازی معارف بدون داشتن آگاهی «زشت» است و عواقب خطرناک به دنبال دارد.

دکمه بازگشت به بالا