نزدیک به ۶۰۰ شکایت در کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت شده است

۸صبح، کابل: مسئولان کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند بیش از ۵۸۰ مورد شکایت در دفتر مرکزی و دفتر‌های ولایتی این کمیسیون ثبت شده است.

داکتر علی‌رضا روحانی، کمیشنر و منشی کمیسیون شکایات انتخاباتی با ابراز این مطلب گفت: «بیشترین شکایت‌ها از کسانی است که از فهرست ابتدایی حذف شده‌اند.»

فهرست ابتدایی نامزدان مجلس نمایندگان شش روز پیش اعلام شد.

بر اساس تقویم انتخابات، پس از اعلام فهرست ابتدایی نامزدان پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، نامزدانی که از سوی کمیسیون انتخابات واجد شرایط شناخته نشوند و یا از فهرست نامزدان حذف شده باشد، می‌توانند اعتراض‌شان را در کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت کنند.

بر اساس قانون انتخابات، نامزدانی که واجد شرایط نامزدی در انتخابات شناخته نشوند، دو روز فرصت دارند که اعتراض خویش را در کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی درج کنند، اما افرادی که از فهرست نامزدان بنا بر دلایل مختلف حذف شده باشند، می‌توانند تا دو هفته پس از اعلان فهرست ابتدایی شکایت‌شان را درج کنند.

مسئولان کمیسیون شکایات انتخابات از حذف نام افراد مسلح غیر مسئول و ناقضان حقوق بشر از فهرست نامزدان نیز خبر می‌دهند.

مقام‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند به هدف بررسی پیشینه‌ی جرمی، نام همه‌ی نامزدان به لوی‌سارنوالی افغانستان فرستاده شده است.

کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی از نهم سرطان به درج شکایت‌ها آغاز کرده است. قرار است این کمیسیون در یازدهم اسد نتایج نهایی را دوباره به کمیسیون مستقل انتخابات بفرستد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن