بسکتبال NBA؛ بررسی اجمالی فصل گذشته و چشم‌انداز فصل پیش‌رو

امیررضا حمزه‌ای

حدود یک ‌‌ماه از اتمام فصل ۲۰۲۰/۲۱ لیگ حرفه‌ای بسکتبال امریکا موسوم به NBA می‌گذرد؛ فصلی‌ که با قهرمانی میلواکی باکس به پایان رسید. یانیس آنته‌توکومپوی یونانی، پس از کسب عناوین فردی متعدد از جمله MVP )ارزش‌مندترین بازیکن فصل) و  DPOY(برترین بازیکن دفاعی فصل)، این بار نیاز به کسب حلقه‌ قهرمانی لیگ داشت تا به جوایز فردی‌اش اعتباری تازه ببخشد و توانایی‌های خود را به اثبات برساند.

آنته‌‌توکومپو در سن ۲۶ ساله‌گی این عنوان را کسب کرد تا کسب مجدد افتخارات در سال‌های بعدی برای او دور از انتظار نباشد و سال‌های درخشانی را پیش‌ روی خود ببیند. یانیس، در کنار دو اسطوره‌ نامدار تاریخ لیگ یعنی مایکل جردن و حکیم اولاجوان، به سومین بازیکنی بدل شد که چند عنوان MVP، یک Finals MVP و یک DPOY را کسب کرده است. البته که غول یونانی، فاصله‌ بسیاری تا رسیدن به جایگاه اساطیر مذکور دارد.

اما فصل گذشته ‌NBA، به‌شکل عجیبی تحت تاثیر شرایط حاصل از کرونا بود. قرنطینه‌ چندماهه، سبب شد تا دوره‌‌ پیش‌فصل و تمرینات تیم‌ها کوتاه‌مدت شود و کم‌تر از همیشه باشد. این موضوع، باعث شد تا بدن‌سازی اکثر بازیکنان به‌شکل کامل و جامع صورت نگیرد. فصل عادی نیز فشرده بود و از لحاظ برنامه‌ تقویمی، متفاوت با سایر فصول رقم خورده بود. این‌ها همه دست به دست هم دادند تا خسته‌گی‌ها و مصدومیت‌ها، چه در طول فصل عادی و چه در پلی‌آف، مشهود باشد.

این مصدومیت‌‌ها، سراسر فصل را تحت تاثیر قرار داد تا از ۲۰۲۰/۲۱ به‌عنوان یکی از عجیب‌ترین فصول تاریخ NBA نام برده شود. مصدومیت لبران جیمز و آنتونی دیویس، دو ستاره‌ لس‌آنجلس لیکرز در مقاطع مختلف، موجب شد تا پرافتخار‌ترین تیم تاریخ لیگ، با عدم آماده‌گی به استقبال پلی‌آف برود و آن‌جا یارای مقابله با فینیکس سانز را نداشته باشد. پاره‌گی رباط کوای لنرد سبب شد تا لس‌آنجلس کلیپرز از صعود به فینال باز بماند. مصدومیت‌های شخص یانیس، جیلن براون، جمال ماری، کایری اروینگ و بسیاری دیگر از ستاره‌گان لیگ را نیز به این لیست اضافه کنید. تمام این‌ها، راه را برای قهرمانی میلواکی باکس هموار کرد تا به آن‌چه پس از چند فصل ناکامی استحقاقش را داشت‌، برسد.

کلام آخر در رابطه با فصل گذشته را به تجلیل از پدیده‌ فصل، یعنی فینیکس سانز اختصاص می‌دهیم. سانز تا دو فصل قبل، چه از لحاظ لیست تیم یا «Roster» و چه از لحاظ کادر فنی، تیمی سطح پایین بود که غالباً رده‌های آخر کنفرانس را تصاحب می‌کرد، اما آن‌ها به مرور زمان متحول شدند. می‌توان تغییر و تحول این تیم را در دو نام خلاصه کرد: کریس پال و مربی آن‌ها مانتی ویلیامز. این دو، بیش از یک دهه پیش در نیواورلینز نیز استاد و شاگرد بودند و اکنون در فینیکس، بار دیگر خود را نشان دادند. تلفیق قدرت رهبری و منتالیتی بالای کریس پال و تفکرات کارآمد مانتی ویلیامز در کنار بازیکنان مستعد این تیم از جمله دوین بوکر، موجب شد تا سانز با کسب رده‌ دوم کنفرانس غرب در فصل عادی و از دم تیغ گذراندن دو تیم شهر لس‌آنجلس در پلی‌آف، به فینال NBA راه یابد که دستاوردی قابل احترام به شمار می‌رود. این فینال، نخستین فینال کریس پل در طی دوران ۱۶ ساله‌ او در لیگ محسوب ‌می‌شد.

حال، باید منتظر باشیم تا چیزی حدود دو ماه بعد، فصل جدید NBA آغاز شود. قطعاً فصل آینده، شرایطی یکسان نسبت به فصل قبل نخواهد داشت و مصدومیت‌های مکرر و آزاردهنده، گریبان لیگ را نخواهند گرفت؛ چرا که برنامه‌ پیش‌فصل تیم‌ها، همانند هر سال به‌شکل معقول چیده شده است و فرصت کافی برای انجام تمرینات وجود دارد. در خلال «Free Agency» یا فرصتی که تیم‌ها برای تقویت خود با استفاده از بازیکنان آزاد و حتا دیگر بازیکن‌ها داشتند، اکثر تیم‌ها تحولاتی در لیست خود صورت دادند، اما برنده فری‌ایجنسی قطعاً سه تیم بودند؛ میامی هیت، شیکاگو بولز و لس‌آنجلس لیکرز.

میامی هیت با جذب کایل لاوری، ویکتور اولدیپو، پی‌جی‌ تاکر و مارکیف موریس، قطعاً یکی از شاخص‌ترین عملکرد‌های فری ایجنسی را به ثبت رساند. حضور این بازیکنان در کنار رهبر تیم، جیمی باتلر، قطعاً یکی از قدرت‌های برتر شرق در فصل آینده و تیمی فوق‌العاده از نظر دفاعی را خواهد ساخت. بولز هم با انتقال لانزو بال، دمار دروزن و الکس کروسو به شهر شیکاگو، به جرأت برترین شیکاگو بولز پس از دوران مایکل جردن در دهه‌ نود را ساخته است.

اما اعضای لس‌آنجلس لیکرز، طلایی‌پوشان شهر فرشته‌گان، به این موضوع واقف بودند که لبران جیمز ۳۷ ساله، دیگر همانند گذشته قابل اتکا نیست و توانایی تبدیل شدن به ارتش تک‌نفره را ندارد. در همین راستا آن‌ها به دنبال این بودند تا با جذب ستاره‌ای جدید، فشارها را از روی لبران بردارند که این‌گونه هم شد؛ راسل وستبروک با ترید به لیکرز، به اصطلاح «Big Three» جدید لیگ را ساخت.

حضور فوق ستاره‌ توانایی همانند وستبروک، آقای تریپل دابل و برترین تاریخ از این لحاظ، مطمیناً در تمامی ابعاد فنی به رشد سطح لیکرز کمک خواهد کرد. انتقادی که همیشه به وستبروک وارد بوده، بازی انفرادی او و عدم توجه به منفعت و هدف تیم بوده که قطعاً در لیکرزی که برای قهرمانی خواهند جنگید، شرایط متفاوت خواهد بود. چند بازیکن دیگر نیز جهت بهبود امر امتیازگیری و شوت‌زنی به لیست لیکرز اضافه شدند تا شاید بتوان از آن‌ها به‌عنوان مدعی نخست قهرمانی فصل آینده‌ NBA نام برد.

دکمه بازگشت به بالا