سر ناسازگاری طبیعت با نیمروز؛ خشک‌سالی در تابستان، سیلاب در زمستان

محمدحسین نیک‌خواه

شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز در جنوب‌غرب کشور طی سال‌های اخیر گواه ساخت‌وساز بناهای جدید بود و برخی خیابان‌های آن نیز آسفالت شد. با این وجود برخی ساکنان این شهر و اعضای شورای مشورتی شهرداری از وجود نواقص مهندسی در روند توسعه شهر شاکی‌اند.

بی‌توجهی به سیستم کانال و آب‌روهای شهری و هم‌چنان وجود برخی نواقص در روند قیرریزی خیابان‌های شهری مواردی است که اعضای شورای مشورتی شهرداری آن‌ را سبب افزایش خسارت سیلاب‌های احتمالی می‌دانند.

از دید کارشناسان شهرسازی رعایت نشدن این موارد در توسعه‌ی شهر به ویژه نبود کانال‌های معیاری می‌تواند فاجعه‌بار باشد، اما مقام‌های محلی نیمروز تأکید دارند که مشکلات مطرح شده باید بررسی شود و این مسأله زیاد نگران‌کننده نیست.

با آغاز فصل سرما و احتمال بارش باران‌های فصلی نگرانی از جاری شدن سیلاب و آسیب رسیدن به زمین‌های کشاورزی در نیمروز افزایش یافته است و مردمی که در تابستانی با مشکل خشک‌سالی دست به گریبان هستند در زمستان بیم سیلاب را دارند.

اداره محلی نیمروز تأکید دارد مسوولان شهرداری باید در این زمینه‎‌ پاسخ بدهند و آنان نمی‌توانند اظهارنظر کنند. با این حال شهرداری نیمروز حاضر نیست چیزی بگوید و مسوولان این نهاد با وجود تلاش‌ زیاد روزنامه ۸صبح حاضر به مصاحبه نشدند.

 

آسفالت جاده‌های شهری مشکل دارد

شورای مشورتی شهرداری «زرنج» مرکز ولایت نیمروز نبود سیستم آب‌رو و کانال شهری را از بزرگ‌ترین مشکلات مردم عنوان می‌کند. خلیل‌احمد توخی، استاد دانشگاه و عضو شورای شهر زرنج به روزنامه ۸صبح می‌گوید هنگام آسفالت خیابان‌های شهری مسأله‌ی کانال و آب‌روها مدنظر گرفته نشده و راهی برای خارج شدن آب باران از خیابان‌ها وجود ندارد.

این عضو شورای مشورتی شهرداری زرنج ریاست شهرداری را به کم‌توجهی و عدم دقت در هنگام قیرریزی خیابان‌های شهر متهم می‌کند. توخی تأکید دارد بارش باران در فصل‌های خزان، زمستان و بهار مشکلات زیادی را برای ساکنان شهر زرنج ایجاد کرده و خیابان‌ها دچار آب‌گرفته‌گی می‌شود.

از نظر او باید کانال‌های مدرن شهری برای انتقال آب باران از شهر زرنج به نهر «لشکری» و دریای هلمند ایجاد شود، اما شهرداری و دیگر ادارات مسوول طی سالیان گذشته در این مورد فکری نکرده‌اند.

خلیل‌احمد توخی، می‌افزاید تاکنون شهرداری زرنج طرح ساخت آب‌رو و کانال شهری را با اعضای شورای مشورتی شهرداری در میان نگذاشته و به نظر می‌رسد مقام‌های محلی برنامه‌ای برای ایجاد کانال شهری در زرنج ندارند و در چنین شرایطی ممکن است بارش باران سبب تخریب خانه‌های مسکونی و آسفالت جاده‌های شهری شود.

همین چند روز پیش بود که بارش باران سبب بندش و آب‌‌گرفته‌گی برخی خیابان‌ها در شهر زرنج شد و فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی کارزاری در شبکه‌ی «فیس‌بوک» از مقام‌های محلی ولایت نیمروز خواستند برای ساخت کانال و آب‌روهای شهری دست‌به‌کار شوند.

 

نبود کانال شهری فاجعه‌بار است

برخی مهندسان و کارشناسان شهرسازی باور دارند که آب‌رو و سیستم کانال‌ شهری از موارد بسیار مهم در هر شهر است و آن‌ها نبود کانال شهری را فاجعه‌بار می‌دانند. عبدالبشیر شیوا، مهندس و کارشناس شهرسازی که چندین پروژه توسعه‌ای را در شهر زرنج اجرا کرده است، باور دارد که بیش‌تر شهرهای افغانستان کانال شهری معیاری ندارند.

آقای شیوا تأکید می‌کند که شهرهای بزرگی مثل هرات، کابل و چند شهر مهم دیگر افغانستان فاقد سیستم «کانالیزاسیون» معیاری است. به باور او سیستم‌های مدرن و معیاری کانال شهری در کنار انتقال آب باران به خارج از شهر فاضلاب شهری را نیز خارج می‌کند و سرانجام در تصفیه‌خانه‌های مجهز و مدرن آب تصفیه و برای مصارف کشاورزی و حتا نوشیدن آماده می‌شود.

از دید او در شهر زرنج برخی آب‌رَوها در کنار خیابان ساخته شده است، اما اگر شهرداری در زمان آسفالت جاده‌ها جویچه‌ها را احداث نکرده باشد حالا هم ساخت آب‌رو و جویچه امکان‌پذیر است.

این کارشناس مهندسی باور دارد که شهر زرنج به لحاظ توسعه‌ی شهر نسبت به هرات مطابق نقشه و ماسترپلان توسعه‌یافته و از این نظر مشکلی ندارد، اما باید به مسأله کانال‌ و آب‌روهای آن توجه شود.

با این حال مسوولان در ریاست شهرسازی نیمروز می‌گویند که خطر سیلاب در پی بارش باران این شهر را تهدید نمی‌کند و خطر اصلی برای جاری شدن سیلاب دریای هلمند است.

بسم‌الله علم، سرپرست آمریت مهندسی ریاست شهرسازی ولایت نیمروز به روزنامه ۸صبح می‌گوید بخشی از خیابان‌های شهر زرنج جویچه و آب‌رو دارد، اما مشکل اصلی این است که راهی برای خارج شدن آب از شهر وجود ندارد و باید به آن توجه شود.

مقام‌های محلی ولایت نیمروز می‌گویند مسوولان شهرداری باید در مورد نواقص موجود آسفالت خیابان‌های شهری به مردم پاسخگو باشند. سیف‌الله غریب‌یار، مشاور رسانه‌ای و سخنگوی والی نیمروز به روزنامه ۸صبح می‌گوید احتمال دارد برخی مشکلات فنی در آسفالت خیابان‌ها موجود باشد، اما آنان نمی‌توانند در این مورد ابراز نظر کنند.

از سویی هم مسوولان شهرداری شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز حاضر نیستند در این مورد اظهارنظر کنند. با وجود تلاش زیاد و تماس‌های مکرر روزنامه ۸صبح شهردار زرنج نخواست در این مورد چیزی بگوید.

هرچند بارش باران در ولایت نیمروز بسیار اندک است و باریدن قطره‌های باران برای مردمی که خشک‌سالی گلوی‌شان را در تابستان خشک می‌کند شیرینی‌آفرین است، اما خطر سیلاب در فصل زمستان ممکن است شادی بارش باران را برای آنان تلخ کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن