آفت‌های طبیعی، بلای جان زمین‌های کشاورزی در غور

محمدحسین نیک‌خواه

چندی پیش هجوم گسترده ملخ و موریانه‌ها بر زمین‌های کشاورزی در ولایت غور، نگرانی‌ کشاورزان این ولایت را در پی داشت، با گذشت حدود یک‌ماه از هجوم ملخ‌ها، بروز آفت کرم در زمین‌های کشاورزی در بخش‌هایی از این ولایت آسیب رساند.

ولسوالی لعل‌وسرجنگل، از مناطقی که بیش‌ترین محصولات کچالوی غور در آن کشت می‌شود، طی روزهای گذشته با آفت کرم دست‌به‌گریبان شده است. کشاورزان غوری بروز آفت و هجوم حشرات را سبب نابودی فرآورده‌های کشاورزی و کاهش برداشت محصول می‌دانند.

آنان از بی‌پروایی حکومت محلی و ریاست زراعت، برای مهار آفت‌ها انتقاد دارند و عمل‌کرد مقام‌های محلی را در این مورد، قابل پذیرش نمی‌دانند. ریاست زراعت غور تأکید دارد، تاکنون شکایت کتبی از سوی کشاورزان مبنی بر بروز آفت به این نهاد صورت نگرفته، اما هجوم ملخ‌ها مهار شده است.

نگرانی از آفت‌های پی هم

کشاورزان ولسوالی لعل‌وسرجنگل ولایت غور، ادعا دارند به تازه‌گی آفت کرم به کشت‌زارهای کچالو در این منطقه آسیب رسانده است. معلوماتی که در اختیار روزنامه ۸صبح قرارگرفته نشان می‌دهد، دهقانان برای دفع کرم، از نوعی پودر سفیدرنگ استفاده کرده‌اند، اما این اقدام نتیجه‌ای نداشته است.

در جریان سال روان خورشیدی، این نخستین آفت برای کشاورزان غوری نیست، حدود یک‌ماه پیش هجوم موریانه و ملخ‌های مهاجر به مزرعه‌های کشاورزی در این ولایت، شمار زیادی از کشاورزان را زیان‌مند کرد.

مهدی، از کشاورزان ولسوالی لعل‌وسرجنگل ولایت غور، در صحبت با ۸صبح از بروز آفت به زمین‌های کشاورزی ابراز نگرانی می‌کند و می‌افزاید، زمین‌های زیادی به دلیل آفت‌های نباتی محصولات‌شان از بین رفته است.

او تأکید دارد، ریاست زراعت ولایت غور تاکنون اقدامی برای مهار آفت کرم و پشتی‌بانی از کشاورزان آسیب دیده نکرده است و امسال بخش زیادی از فرآورده‌های کشاورزی به ویژه کچالو، تلف خواهد شد.

کشاورزان در آغاز سال هر کیلو گرام تخم کچالو را ۳۰ افغانی از بازار خریداری می‌کنند، به دلیل برف‌باری‌های سنگین، بیش‌تر مردم مواد خوراکی مورد نیاز در زمستان را، پیش از فرا رسیدن فصل سرما ذخیره می‌کنند.

کچالو از مواد خوراکی پرمصرف برای ساکنان ولسوالی‌ها است، اما پیش از رسیدن فصل سرما و برداشت محصول، کشت‌زارهای آن خوراک کرم‌ها شده است و به نظر می‌رسد سفره کشاورزان غوری امسال خالی بماند.

انتقاد کشاورزان از بی‌پروایی حکومت

کشاورزان غوری از بی‌پروایی ریاست زراعت برای مهار آفت‌های گوناگون در این ولایت انتقاد دارند. آنان ادعا می‌کنند که تاکنون هیچ کاری از سوی حکومت، برای مهار آفت کرم در ولسوالی لعل‌وسرجنگل نشده است.

ابراهیم، از کشاورزان سابقه‌دار غور، بر این باور است که ریاست زراعت و مقام‌های محلی باید هنگام بروز آفت، زمین‌های کشاورزی را بررسی و اجازه ندهند به کشت‌زارها و محصولات آسیب برسد.

به گفته‌ی او، تمام کارمندان و کارشناسان ریاست زراعت غور، ساکنان بخش‌های گوناگون این ولایت هستند و از بروز آفت‌ به مزرعه‌ها در زودترین فرصت خبردار می‌شوند، اما نباید منتظر بمانند تا کشاورزان بروز آفت به زمین‌های کشاورزی را گزارش دهند.

لطیف، یکی دیگر از کشاورزان غوری باور دارد، هجوم ملخ‌ها و بروز آفت به زمین‌های کشاورزی در جریان همه‌گیری ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی ناشی از آن، برای ساکنان این ولایت زیان بزرگ اقتصادی وارد کرده است.

وزیر نورانی، فعال مدنی در غور، به روزنامه ۸صبح می‌گوید مشکلات به میان آمده در بخش کشاورزی، سبب نگرانی ساکنان آن شده و اگر اقدامی برای پشتی‌بانی از دهقانان صورت نگیرد، ممکن است پی‌آمدهای ناگواری به دنبال داشته باشد.

برخی ساکنان غور ادعا دارند، بودجه وزارت زراعت در این ولایت به گونه‌ی درست مصرف نمی‌شود و ناکارآمدی برخی مسوولان و کارشناسان ریاست زراعت، در روزهایی که کشاورزان نیازمند پشتی‌بانی و همکاری حکومت هستند، آشکار می‌شود.

واکنش ریاست زراعت غور

مقام‌های ریاست زراعت و مال‌داری ولایت غور ادعا دارند، که تا کنون شکایتی در پیوند به بروز آفت به محصولات کشاورزی در ولسوالی لعل‌وسرجنگل و دیگر بخش‌های این ولایت، از سوی کشاورزان مطرح نشده است.

بلال امیری، مدیر ترویج زراعتی ریاست زراعت غور، در صحبت با ۸صبح می‌گوید کشاورزان باید در هنگام بروز آفت‌، مقام‌های ریاست زراعت را در جریان بگذارند و درخواست کتبی برای دریافت خدمات بدهند.

به گفته‌ی او، استفاده خودسر کشاورزان از دواهای زراعتی بدون مشورت با کارشناسان ریاست زراعت، می‌تواند پی‌آمدهای بدی برای برداشت محصول داشته باشد و مسوول عواقب ناگوار آن، کشاورزان استفاده‌کننده‌ی این داروها هستند.

آقای امیری می‌افزاید، چندی پیش به دنبال حمله‌ور شدن ملخ‌های مهاجر به کشت‌زارها، ریاست زراعت برای مهار آن اقدام کرد و تا حدی از وارد شدن خسارت به کشاورزان پیش‎گیری شد، اما در مورد آفت کچالو در ولسوالی لعل‌وسرجنگل، شکایتی درج نشده است.

غور از ولایت‌های سردسیر و کوهستانی کشور است، اما شمار زیادی از ساکنان آن سرگرم کشاورزی و مال‌داری هستند و اقتصاد آن وابسته‌گی زیادی به مال‌داری کشاورزی دارد. محصولات کچالو و دیگر فرآورده‌های غور، به ولایت‌هایی هم‌چون کابل و هرات ارسال می‌شود و بخشی از آن در بازار شهر فیروزکوه، مرکز ولایت فروخته می‌شود.

با این وصف، هجوم موریانه و ملخ و بروز آفت کرم، زنگ خطر را برای کشاورزان این ولایت به صدا درآورده و بیم آن می‌رود که امسال نسبت به سال‌های گذشته برداشت محصولات کشاورزی در غور کاهش یابد.

دکمه بازگشت به بالا