گاز طبیعی و نیروی اتمی به‌عنوان انرژی‌های پاک در پارلمان اروپا تایید شد

اعضای پارلمان اتحادیه اروپا روز چهارشنبه، ۶ جولای، با اکثریت آرا، گاز طبیعی و نیروی اتمی را به‌عنوان منابع پایدار رده‌‌بندی و تایید کردند.

به این ترتیب، پارلمان اتحادیه اروپا زمینه سرمایه‌گذاری در گاز طبیعی و تولید نیروی اتمی تحت شرایط معین را هموار کرد و این دو منبع را به‌عنوان انرژی‌های پایدار به رسمیت شناخت.

گفتنی است که کمیسیون اتحادیه اروپا در در اوایل ماه اپریل طرح‌هایی برای رده‌بندی این دو نوع انرژی در راستای اهداف اقلیمی ارایه کرده بود.

در نشست امروز، این طرح در یک رای‌گیری از مجموع ۷۰۵ نماینده، ۳۲۸ رای مخالف، ۲۷۸ رای موافق و ۳۳ رای ممتنع به تصویب رسید.

این طرح زمینه حمایت و سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی را به هدف تحقق اقتصاد پایدار، پس از سال ۲۰۲۳ در چارچوب حمایت از مبارزه با تغییرات اقلیمی، فراهم می‌کند.

فرانسه که بیشترین انرژی مورد نیاز خود را از نیروگاه‌های هسته‌ای تامین می‌کند، از جمله حامیان و مشوقان اصلی تهیه و اجرای این طرح است.

این طرح تا زمانی قابل اجرا است که دست‌کم ۲۰ کشور عضور اتحادیه اروپا که حداقل ۶۵ درصد جمعیت کل اتحادیه را نماینده‌گی می‌کنند، با آن مخالفت کنند.

برخی از مدافعان محیط زیست مخالف تصویب این طرح هستند. به باور آنان تولید انرژی از گاز طبیعی، گازهای گل‌خانه‌ای تولید می‌کند و از انرژی اتمی نیز در کنار تولید زباله‌های رادیواکتیو، خطر بروز حوادث اتمی نیز وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا