دبیر کل ناتو: به مأموریت خود در افغانستان ادامه می‌دهیم

۸صبح، کابل: ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی تأکید کرده است که به مأموریت آموزشی خود در افغانستان به رغم کاهش سربازان امریکایی ادامه می‌دهد.

دبیر کل ناتو در یک نشست خبری در بروکسل به مناسبت نشست وزیران خارجه کشورهای عضوی پیمان اتلانتیک شمالی گفت که ناتو از روند افغانستان حمایت می‌کند و به عنوان بخشی از این روند، حضور نظامی خود را در افغانستان تنظیم کرده است.

او افزود با وجودی که امریکا تصمیم گرفته است، شمار نیروهایش را به دو هزار و ۵۰۰ تن کاهش دهد، ناتو به مأموریت آموزشی خود ادامه می‌دهد.

به گفته او، بیش از نیمی از نیروهای ناتو در افغانستان غیرامریکایی هستند.

ینس استولتنبرگ گفت که وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو به ادامه مأموریت آموزشی این سازمان تعهد کرده‌اند. او از جانب دیگر گفت که ناتو حمایت مالی خود را از نیروهای امنیتی افغانستان تا ۲۰۲۴ میلادی ادامه می‌دهد.

 او اوایل سال آینده میلادی را یک «نقطه عطف» خواند و گفت که از نیروهای امنیتی افغانستان برای مبارزه با تروریسم حمایت می‌کند.

به گفته او، اگر ناتو در افغانستان بماند، خطر این‌که دامن‌گیر یک جنگ طولانی شود، وجود دارد.

دبیر کل ناتو اما تأکید کرد که اگر افغانستان را ترک کند، ممکن است بار دیگر این کشور به پناه‌گاه امنی برای تروریستان بین‌المللی تبدیل شود و دست‌آوردهایی را که با فداکاری بدان دست یافته است، از دست دهد.

 او از طالبان خواست که خشونت‌ها را در افغانستان کاهش دهد. دبیر کل ناتو گفت که کاهش خشونت اولین گام است و باید مذاکرات به صلح پایدار و آتش‌بس منجر شود.

دبیر کل ناتو گفت که بیش از زمان لازم در افغانستان باقی نخواهد ماند.

ینس استولتنبرگ افزود که سال آینده وضعیت را ارزیابی می‌کند و در مورد ادامه حضور نظامی در افغانستان تصمیم خواهد گرفت.

به گفته او این تصمیم جمعی و مشترک گرفته خواهد شد.

این در حالی است که امریکا تصمیم گرفته است، بخشی از نیروهایش را از افغانستان خارج کند. خروج سربازان خارجی از افغانستان براساس مفاد توافق‌نامه امریکا – طالبان صورت می‌گیرد.

دکمه بازگشت به بالا