دبیر کل ناتو: نمی‌گذاریم افغانستان آشیانه‌ی تروریستان شود

۸صبح، بروکسل: دبیر کل ناتو می‌گوید این سازمان نمی‌گذارد افغانستان باری دیگر به مکان امن تروریستان بین‌المللی بدل شود.

ین استولتنبرگ، دبیر کل ناتو که در آستانه‌ی نشست سران کشورهای عضو ناتو در شهر بروکسل با گزارشگران صحبت می‌کرد، گفت: «حضور ما در افغانستان به این دلیل حیاتی است تا نگذاریم این کشور بار دیگر به مکان امن برای تروریستان بین‌المللی بدل شود.»

قرار است امروز (چارشنبه، ۲۰ سرطان) سران کشورهای عضو ناتو نشست‌شان را در مقر این سازمان در شهر بروکسل برگزار کنند.

آخرین مجلس این نشست در رابطه به مأموریت حمایت قاطع این سازمان برگزار می‌شود و قرار است در کنار سران کشورهای عضو ناتو، سران کشورهای همکار ناتو در مأموریت حمایت قاطع نیز در این نشست اشتراک داشته باشند.

به گفته‌ی استولتنبرگ، قرار است در این نشست، رهبران کشورهای عضو ناتو در مورد کمک‌های مالی این سازمان به نیروهای افغان پس از سال ۲۰۲۰ نیز تصمیم بگیرند.

در حال حاضر، تعهد ناتو برای کمک مالی به نیروهای امنیتی افغانستان، تا سال ۲۰۲۰ اعتبار دارد و چنین به نظر می‌رسد که کشورهای ناتو تعهدشان را برای افغانستان تا چار سال دیگر فراتر از سال ۲۰۲۰ تمدید کنند.

همچنان دبیر کل ناتو می‌گوید سران کشورهای عضو این سازمان از تلاش‌های حکومت افغانستان برای مصالحه و اصلاحات نیز پشتیبانی می‌کند.

مقامات ارشد افغان نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

رییس جمهور غنی و رییس اجرایی عبدالله هر دو در این نشست حضور می‌یابند تا شامل بحث‌های مرتبط به همکاری ناتو با افغانستان باشند. رییس جمهور غنی نیز یکی از سخنرانان این نشست خواهد بود.

افزایش آموزگاران نظامی و سهم‌گیری کشورهای قطر و امارات متحده‌ی عربی در جنگ افغانستان نیز از موارد قابل بحث این نشست خواهد بود. پیش از این، وزیران خارجه‌ی کشورهای عضو ناتو در ماه اپریل نشست داشتند و روی همکاری‌شان با افغانستان به تفاهم‌هایی دست یافتند. در ماه جون امسال نیز وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در مورد افزایش میزان مشارکت‌شان در افغانستان بحث کردند.

نشست کنونی سران کشورهای عضو ناتو، سومین نشستی است که در سه ماه گذشته برگزار می‌شود و مباحث مرتبط به مأموریت حمایت قاطع این سازمان در دستور کارش قرار داشته است.

نشست کنونی سران کشورهای عضو ناتو، بیست و نهمین نشست در نوع خودش است. سران کشورهای عضو ناتو برای نخستین بار در سال ۱۹۵۷ مجلس‌شان را برگزار کردند. آخرین نشست سران ناتو در خارج از بروکسل، در سال ۲۰۱۶ در شهر وارسای پولند برگزار شد.

در این نشست، ۲۹ کشور عضو سازمان ناتو، ۲۰ کشور همکار ناتو و نمایندگانی از سازمان ملل متحد، اتحادیه‌ی اروپا، بانک جهانی و اسامبله‌ی پارلمانی ناتو شرکت خواهند داشت.

دیدگاه are closed.