دبیر کل ناتو: حضور نظامیان ما در افغانستان به محتوای توافق‌نامه‌ی صلح بسته‌گی دارد

۸صبح، کابل: دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو می‌گوید که حضور نیروهای این سازمان در افغانستان پس از توافق صلح، بسته‌‎گی به محتوای توافق‌نامه‌ای دارد که میان طرف‌ها به امضا خواهد رسید.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو که روز سه‌شنبه، چهارم سرطان در یک نشست خبری پیش از برگزاری نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل صحبت می‌کرد، چگونه‌گی حضور ناتو را وابسته به توافق احتمالی صلحی دانست که قرار است طرف‌های جنگ افغانستان به آن دست یابد.

دبیر کل ناتو در این مورد جزییات بیش‌تر نداد و گفت که از محتویات توافق‌نامه صلح آگاهی ندارد و صحبت در این مورد پیش از وقت است.

آقای استولتنبرگ بار دیگر تأکید کرد که گروه طالبان در میدان‌های جنگ پیروز نخواهد شد و بهتر است که در تلاش یافتن راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان باشد.

از جانب دیگر، ینس استولتنبرگ تأکید کرد که همه متحدان ناتو و عضو این سازمان از تلاش‌های صلح امریکا برای برقراری صلح در افغانستان حمایت می‌کند و به آن متعهد است. او افزود که با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در ارتباط نزدیک قرار دارد و در جریان جزییات روند صلح قرار می‌گیرد. او همچنان گفت که از تلاش‌هایی حمایت می‌کند که منجر به یک صلح فراگیر در افغانستان شود.

این در حالی است گروه طالبان پیش‌تر اعلام کرده بود که امریکا روی خروج تمام نیروهایش از افغانستان توافق کرده است. زلمی خلیل‌زاد اما این ادعای گروه طالبان رد کرده است. قرار است تا چهار روز دیگر هفتمین دور گفت‌وگوهای رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر آغاز شود. دو طرف پیش از این اعلام کرده بودند که در شش دور مذاکرات روی چارچوب خروج سربازان امریکایی و ضمانت مبارزه با تروریسم توافق کرده‌اند.

از جانب دیگر، به تازه‌گی دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا گفته است که کشورش حضور نیروهای نظامی‌اش در افغانستان را کاهش می‌دهد. نزدیک به ۱۶ هزار نیروی نظامی در چارچوب مأموریت حمایت قاطع در افغانستان وظیفه اجرا می‌کنند که حدود ۱۴ هزار نفر آن امریکایی‌اند. دونالد ترمپ گفته است شمار نیروهای امریکایی تا مرز نصف، کاهش می‌دهد

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در این نشست خبری، تأکید کرد که ناتو در کنار حمایت از روند صلح، به حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد و هزینه این نیروها را تا سال ۲۰۲۴ تأمین خواهد کرد. قرار است نشست وزیران دفاع ناتو به روزهای ۲۶ و ۲۷ ماه جون برگزار شود. دبیر کل ناتو گفت که بحث روی وضعیت افغانستان از اجندای محوری این نشست است. 

دبیر کل ناتو در این نشست خبری تهدید رسانه‌ها از سوی گروه طالبان را نیز محکوم کرد و افزود که مردم حق دارند در یک کشور دموکراتیک به اطلاعات دست‌رسی داشته باشند.

گروه طالبان به تازه‌گی شماری از رسانه‌ها را تهدید کرده است که تا یک هفته دیگر دست از نشر تبلیغات علیه اهداف طالبان بردارند، هدف حمله قرار خواهد گرفت. ارگ ریاست جمهوری، وزارت امور داخله، مسوولان رسانه‌ها و سفارت امریکا به این تصمیم طالبان واکنش نشان داده‌اند و از این گروه خواسته‌اند که تهدید بر خبرنگاران را توقف کنند.

دکمه بازگشت به بالا