ناتو: کاهش خشونت آزمونی برای طالبان است

۸صبح، کابل: ینس ستولتنبرگ، دبیر کل پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو با نشر بیانیه‌ای از توافق در مورد «کاهش چشم‌گیر خشونت‌ها» در سراسر افغانستان استقبال کرده است.

دبیر کل ناتو گفته است که این توافق، آزمونی برای تمایل و توانایی طالبان برای کاهش خشونت و نشان دادن حسن نیت برای صلح است.

ینس ستولتنبرگ گفته است که توافق روی کاهش خشونت می‌تواند راه را برای مذاکرات بین‌الافغانی بگشاید و سبب تأمین صلح شود تا به این ترتیب افغانستان دیگر پناه‌گاه امن برای «تروریستان» نباشد.

طبق اعلام ناتو، این سازمان که از سال ۲۰۰۱ به این سو در افغانستان به سر می‌برد، در حال حاضر ۱۶ هزار سرباز در افغانستان دارد.

نیروهای این سازمان در بخش آموزش و پرورش نیروهای امنیتی افغان همکاری  و این نیروها را حمایت مالی می‌کنند.

ناتو گفته است که به تأمین امنیت و ثبات درازمدت در افغانستان متعهد است و نیروهای این سازمان با حمایت از همتایان افغانش زمینه صلح را فراهم می‌کنند.

این همه در حالی است که قرار است روز شنبه، سوم حوت، هفته کاهش خشونت که میان امریکا و طالبان توافق شده بود، به اجرا گذاشته شود.

از جانب دیگر، امریکا و گروه طالبان به صورت هم‌زمان در بیانیه‌های جداگانه اعلام کرده‌اند که توافق‌نامه‌ی نهایی صلح را در دهم حوت برابر با بیست‌ونهم فبروری سال جاری میلادی امضا می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن