نگرانی ناتو از پیشرفت‌های نظامی و سایبری چین؛ سران ناتو امروز در مادرید جمع می‌شوند

متحدان ناتو در مادرید اسپانیا گرد هم آمده‌اند تا در مورد نگرانی‌ها از پیشرفت نظامی چین و قابلیت‌های سایبری این کشور با هم گفت‌وگو کنند.

دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در شهر مادرید اسپانیا، روز سه‌شنبه، ۲۸ جون، به فایننشال‌تایمز گفته است که انتظار دارد، متحدان با زبان روشن در مورد چین صحبت کنند، زیرا پکن قرار است چالشی برای منافع، امنیت و ارزش‌های آنان باشد.

در نشست مادرید، رهبران ۳۰ کشور عضو ناتو در مورد چگونه‌گی تعادل تهدید فزاینده ناشی از پیشرفت‌های نظامی چین و قابلیت‌های جدید سایبری، و همچنین بحران‌های جهانی از جمله نگرانی‌های تأمین غذا و انرژی، در پی جنگ روسیه و اوکراین گفت‌وگو خواهند کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو به خبرنگاران گفته است: «چین یک دشمن است. مسلما ما باید عواقب سرمایه‌گذاری سنگین چین در قابلیت‌های نظامی، سلاح‌های هسته‌ای دوربرد و تلاش برای کنترول زیرساخت‌های حیاتی‌اش را در نظر بگیریم تا اطمینان حاصل کنیم که ناتو موفق‌ترین اتحاد تاریخ خواهد بود.»

ناتو پیش‌نویس تهدیدها از ناحیه چین را تهیه کرده و قرار است امروز در نشست مادرید، بحث و تبادل نظرهای شدیدی در مورد آن صورت بگیرد.

دکمه بازگشت به بالا